Руски учен, обвинен в шпионаж в полза на Москва, докато е работил в германски университет, се изправя пред съда в четвъртък. Случаят стана още един източник на напрежение в и без това влошените връзки между двете страни, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Обвиняемият, идентифициран от прокурорите само като Илнур Н., се предполага, че е споделил с Москва информация за европейската програма за космически ракети "Ариана", като в замяна е получил 2500 евро в брой.
Случаят е последният от поредицата предполагаеми руски шпиони, разкрити на германска територия в момент, когато напрежението между Москва и Запада е най-силно от Студената война насам заради струпването на руски войски по границата с Украйна.
Съобщава се, че това е довело до експулсирането на дипломат от руското консулство в Мюнхен, след като други двама служители на посолството бяха обявени за персона нон грата във връзка с убийството през 2019 г. на бивш чеченски командир в берлински парк, за което се твърди, че е поръчано от Москва.
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
Прокурорите твърдят, че Илнур Н. е работил в неназован баварски университет, когато най-късно през есента на 2019 г. с него се е свързала руската служба за външно разузнаване (СВР). След като се съгласил да сътрудничи, той "предал информация за изследователски проекти в областта на космическите технологии, по-специално за различните етапи на разработване на европейската ракета-носител "Ариана", се казва в изявлението на прокурорите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
Надпреварата със SpaceX
Програмата "Ариана" на Европейската космическа агенция се състои от серия транспортни ракети, предназначени за пренасяне на тежки товари в космоса, включително спътници.
40-годишната програма, която често е сочена като модел на индустриално и политическо сътрудничество между европейските държави, е изправена пред нарастваща конкуренция от страна на нови участници като SpaceX на Илон Мъск.
Още: Украински депутат: Убийството на Путин е най-добрата инвестиция в света (ВИДЕО)
Още: Свързаха името на принц Андрю с китайски шпионин: Какво се знае до момента?
Според прокурорите, Илнур Н. е провеждал "редовни срещи" от края на ноември 2019 г. нататък с висш офицер от руската служба за външно разузнаване, разположен в Германия.
Според германския „Bild“, заподозреният е Илнур Нагаев. Неговият профил не се вижда на уебсайта на университета в Аугсбург, който беше потвърдил, че заподозреният е работил там по време на ареста му през юни миналата година.
Но в непотвърден акаунт с неговото име в LinkedIn се посочва, че през 2013 г. е работил като инженер-изследовател в руския Институт по металургия "Байков", а през 2016 г. се е преместил в Германия за стаж в института "Фраунхофер" в Аугсбург за леки конструкции.
Напрежение
През годините Германия и Русия са били в противоречие по няколко наболели въпроса, включително кибератаки и поредица от случаи на шпионаж, за които Берлин обвинява Москва.
През октомври 2021 г. германец получи двегодишна условна присъда за това, че е предал планове на сградите на парламента на руските тайни служби, докато е работил в охранителна фирма. През август миналата година бивш служител на британското посолство в Берлин беше арестуван по подозрение, че е предал документи на руското разузнаване.
През последните седмици, обаче напрежението рязко се повиши заради кризата в Украйна. Западните съюзници увеличиха дипломатическите си усилия за предотвратяване на война, а във вторник канцлерът Олаф Шолц стана последният лидер, който посети Москва, за да се срещне с Путин във връзка с кризата.
В Москва Шолц повдигна още един наболял въпрос, като разкритикува продължаващото съдебно преследване на критика на Кремъл Алексей Навални, който се лекуваше в Берлин след почти фатално отравяне. "Моята позиция по случая "Навални" е много ясна: присъдата му е несъвместима с принципите на правовата държава и аз съм изразявал това мнение по много поводи", каза той на съвместна пресконференция с Путин.