Германският външен министър Аналена Бербок препоръча създаването на специален международен трибунал, който да съди руските държавни и политически лидери, заради които войната в Украйна стана факт, предаде Deutsche Welle.
"Клъстерни бомби, хвърляни по мирни цивилни, стаи за мъчения, отвличането на хиляди украински деца - това не може да бъде оправдано, то е против международното право", категорична беше Бербок. Тя говори за идеята си при посещение на Международния наказателен трибунал в Хага.
Русия, както още Китай и САЩ, не е потвърдила легитимността на трибунала в Хага, защото не е приела Римския статут на Международния наказателен съд. Затова и неговата юрисдикция относно руски граждани е в най-добрия случай спорна, макар че негови представители разследват военни престъпления в Украйна. Дори Украйна не е с пълен статут на признала трибунала и негов член, макар да има подписан договор трибуналът да разследва военни престъпления на украинска тертироя, т.е. при украинска юрисдикция.
Бербок призна, че обсъжданото досега за нов трибунал не е идеално, но и че има дупка в международното право, затова трябва да се реагира. Идеята е трибуналът да бъде създаден извън Украйна, да има обединение на международната общност за създаването му и да е съставен от международни прокурори и съдии. За целта ще трябва да се направят промени в Римския статут, само че Бербок не говори в подробности какво следва да се направи.
Една от възможностите е военната агресия да бъде приравнена на геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления. Потенциалните трудности при арест и екстрация на обвинени в такова нещо не бяха изобщо обсъдени. А главният прокурор на трибунала в Хага Карим Хан за пореден път предупреди, че нов съд ще значи фрагментация - затова и той поиска "вратичките" в международното право, които ограничават трибунала в Хага, да бъдат "затворени" от международната общност.
ЕК: Искаме специален трибунал за руските военни престъпления в Украйна (ВИДЕО)
Zum Anderen: Das Römische Statut so anpassen, dass Aggression künftig genau wie Völkermord, Verbrechen gegen die Menschlichkeit und Kriegsverbrechen verfolgt werden kann. So dass es ausreicht, wenn der Opferstaat unter IStGH-Jurisdiktion fällt. @ABaerbock 6/6
— Auswärtiges Amt (@AuswaertigesAmt) January 16, 2023