Жителите на Германия вече не се страхуват от студена зима без руски газ. Ако през миналата година все още съществуваха опасения за недостиг на гориво, а Москва настойчиво плашеше с истории за това как германците ще мръзнат без "Газпром", сега едва 14% от населението вярва, че страната ще има сериозни проблеми с енергийните доставки през идната зима.
Без сериозни проблеми с отоплението
82% от германците не очакват сериозни проблеми с отоплението. В същото време 64% предполагат, че ситуацията все още си остава сложна. А 18% са уверени, че проблемите вече са напълно разрешени, така че Германия ще премине съвсем спокойно през зимния отоплителен период. Едва 4% от анкетираните се затрудняват да дадат категоричен отговор.
Още: Bild: Мъжът, затворил летището в Хамбург, е турчин, дъщеря му е в колата с него (СНИМКИ)
Четирима от пет анкетирани смятат, че Германия се е подготвила добре за предстоящата зима. Това е заключението на Федералната асоциация на фирмите от енерго- и водоснабдяването (BDEW), която е поръчала представителното проучване.
"Благодарение на това, че през последната година и половина енергийният отрасъл и политиците си взаимодействаха добре в сферата на енергийната сигурност, днес можем да гледаме доста оптимистично на енергоснабдяването през тази зима", заяви генералната директорка на асоциацията Керстин Андрее, коментирайки проучването.
Сценарии за зимата
Тази оценка бе потвърдена и от Клаус Мюлер, директор на Федералната мрежова агенция (BNetzA), който съвсем доскоро бе доста предпазлив в прогнозите си. Но на 2 ноември той заяви, че "изходната ситуация в началото на отоплителния сезон е значително по-добра от миналата година". Той обърна внимание на факта, че германските газохранилища са запълнени до 99,7% от капацитета си, благодарение на стабилните доставки от чужбина и постоянните икономии вътре в страната.
Още: Мъж взе деца за заложници на летището в Хамбург, всички полети са отменени (ВИДЕО)
Нарасналият оптимизъм е свързан и с факта, че от общо шест сценария за снабдяването с газ на Германия през зимата на 2023 - 2024 г., представени от Федералната мрежова агенция, само два се оказват тревожни. При моделирането на тези сценарии експертите на Агенцията са използвали метеорологични данни от 2012 г., когато зимата беше особено студена. Също така са изчислили какво би се случило, ако мощността на терминалите за втечнен природен газ в Германия, Нидерландия и Белгия, използвани за снабдяване на германския пазар, бъдат използвани до 50% или 90% в пиковите моменти. Предполага се, че икономиите на газ в Германия при продължително студено време ще възлизат на едва 10% от средните стойности.
Спирането на украинския транзит би създало проблеми
Ако Русия от ноември 2023 г. прекрати доставките на газ за югоизточната част от ЕС по украинския маршрут, Германия ще е принудена да увеличи износа на газ от собствените хранилища за страните в Югоизточна Европа. Заради вътрешното повишено потребление в условията на студено време западните съседи на Германия пък ще трябва да намалят обема на доставките за германския пазар от своите терминали за втечнен природен газ.
В крайна сметка математическите модели са показали, че пълното изпразване на германските хранилища за природен газ до началото на февруари 2024 г. и временният недостиг на газ биха застрашили Германия само при пълно спиране на украинския транзит. Както и ако Германия не пести достатъчно газ, а към тези две условия се добави спад на вноса от съседни държави.
Още: Защо Франция се справя по-добре от Германия
Затова в Германия отново се чуват призиви домакинствата да използват газ за отопление на домовете си съзнателно и икономично – както беше и през миналата зима. "Никой не бива да мръзне. Но в същото време молим хората да продължат да мислят за това как да се намали потреблението", посочи Клаус Мюлер. Според неговите изчисления, пестенето на енергия има потенциал да икономиса годишно по около 440 евро на средното германско домакинство.
Съвпадение на множество фактори
Недостиг на газ в Германия може да се появи тази зима, но най-рано през февруари - при наличието на комбинация от фактори: ако зимата се окаже много студена, германското население и индустрията не намалят потреблението в сравнение с нивата от предишни години, Русия спре доставките по украинския маршрут, а Германия е принудена интензивно да изнася газ от хранилищата си за Югоизточна Европа. Ситуация, в която всички или почти всички изброени фактори съвпадат, е възможна, но не е особено вероятна.
Показателно е, че в нито един от проучените сценарии Федералната мрежова агенция не смята за възможен физическия недостиг на втечнен природен газ на световния пазар. Това означава, че тя приема, че производителите му, дори и при студена зима в Европа, ще имат възможност да посрещнат повишеното търсене.
Още: МВнР: В българското посолство няма информация за пострадали българи при инцидент в Хамбург
Източник: Дойче веле
Пред Бундестага в Берлин издигат защитни стълбове срещу терористични атаки (СНИМКИ)