Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германците не вярват в "третия пол"

14 април 2023, 22:22 часа • 4562 прочитания

Да признаем различните сексуални/полови идентичности и да дадем равни права на хората, които са техни носители - това е дебат, който в Германия се води както в академичните среди и в медиите, така и на законодателно равнище. Става дума главно за това дали хората имат право да се идентифицират не само като "мъж" или "жена", но и като "небинарни" и "транссексуални". А в добавка и за това тези идентичности да бъдат признавани и уважавани наравно с традиционните.

Съществува ли така нареченият "трети пол"?

В Германия по тази тема се дискутира интензивно, но това изобщо не означава, че мнозинството германци се интересуват от нея. Защото тя няма особено практическо значение, пише седмичникът "Ди Цайт".

Да, в Германия вече е възможно в Службата по гражданското състояние да се впишеш с "трети пол", но миналата година от тази възможност са се възползвали едва няколкостотин души. Когато се провеждат допитвания или при кандидатстване за работа квадратчето с опцията "друго" почти винаги остава незадраскано. Дори повечето хора, които по медицински показатели се смятат за интерсексуални, предпочитат да се идентифицират като жени или мъже.

Както стана дума, въпреки шумните дебати, особено в столицата Берлин и в академичните среди, мнозинството германци заемат по въпроса съвсем ясна позиция. "Съществуват повече от два биологични пола" - това твърдение се отхвърля от 67 процента от анкетираните, подкрепят го едва 24 на сто. По-голямата част от последното малцинство живее по-скоро в Западна Германия, по-скоро в градовете, а не в селата, и по-скоро поддържа партията на Зелените, отколкото християндемократите.

Ето и още един аспект на същия дебат. Съществуващият досега Закон за транссексуалността ще бъде преработен и вероятно ще се влее в Закона за самоопределението, т.е. отново става дума за това дали човек може да определи доброволно пола си, когато например попълва документи в Службата по гражданското състояние. Въпросният дебат се води между едно по-консервативно мнозинство, смятащо че съществуват само двата традиционни биологични пола, и едно малцинство, издигащо на първо място правото на самоопределение. В момента всеки човек на възраст над 16 години, който притежава съответното медицинско свидетелство, може в Службата по гражданското състояние да промени вписания си пол и да избере другия. Сега се обсъждат евентуални облекчения в това отношение.

"От този пол съм, от който казвам, че съм"

Носителката на Нобелова награда Кристиане Нюслайн-Фолхард твърди лаконично следното: "Законодателят няма как да направи възможна смяната на пола. Той казва само: тази жена от днес има правото да твърди, че е мъж. И обратното".

Конституционният съд на Германия постановява, че полът "в значителна степен" се дефинира и от небиологични признаци. Т.е. основният тълкувател на германските закони заема балансирана позиция между защитниците на уникалността на биологичния пол и радетелите за свободно полово самоопределение. В същото време разработката, подготвяща бъдещия Закон за самоопределението, над който работят Министерството на семейството и Министерството на правосъдието в Германия, предвижда едно съвсем еднозначно решение: че в Службата по гражданското състояние човек ще може чрез собственото си волеизявление да промени нанесеното в акта за раждане - без необходимото досега медицинско свидетелство. По този начин всеки ще може да смени своята полова идентичност. Ако в крайна сметка законът бъде приет с тази философия, новото вписване в официалните документи вече ще зависи не само "в значителна степен", а изцяло от волеизявлението на субекта и ще може да подменя биологичния пол, вписан в акта за раждане.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес