Лидерите на Г-7 заплашиха с нови санкции срещу Русия, а първият дипломат на САЩ Антъни Блинкен заяви, че групата на богатите държави е "напълно единна" в осъждането на инвазията на Москва в Украйна.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и САЩ предупредиха в съвместно изявление, че ще "предприемат допълнителни стъпки", за да добавят към вече обявените санкции, ако Русия не прекрати действията си.
Евентуални военни успехи на Русия в Украйна, постигнати чрез продължаващата ѝ кампания, водеща до "всякаква промяна на статута", като например анексиране на територия, "няма да бъдат признати", заявиха външните министри на Г-7 в съвместно изявление, предаде БГНЕС.
В последващо изявление Блинкен заяви, че групата "никога не е била по-обединена, за да защити и запази свободата и суверенитета на Украйна и всички държави в света". Страните от Г-7 вече наложиха строги санкции на Русия заради нахлуването в съседна Украйна.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Съединените щати и ЕС изключиха някои руски банки от международната система за банкови разплащания SWIFT и ги насочиха лично към президента Владимир Путин и външния министър Сергей Лавров.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
В неделя Япония заяви, че също ще се присъедини към отстраняването на избрани руски банки от системата за обмен на съобщения SWIFT, ще предложи хуманитарна помощ в размер на милиони евро и ще се опита да идентифицира и замрази активи, принадлежащи на Путин и други руски официални лица.
Блинкен заяви, че стъпката на Токио демонстрира "единството и решимостта" на Г-7 и ще спомогне за "налагането на огромни разходи на Русия и ще осуети способността ѝ да води войната си в Украйна".
Европейският съюз обяви плановете си да забрани достъпа на руски самолети до въздушното си пространство, след като по-рано отделни държави членки и Великобритания предприеха подобни мерки.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Русия анексира украинския Кримски полуостров през 2014 г., но Западът отказва да признае промяната в териториалния статут. От 2014 г. Москва подкрепя и сепаратистите в източните украински области Донецк и Луганск в конфликт, който според мониторингови групи е отнел живота на повече от 14 000 души. Решението на Путин да признае сепаратистките републики за независими държави тази седмица предизвика международно осъждане като посегателство срещу териториалната цялост на Украйна. Този ход се оказа прелюдия към руската инвазия на 24 февруари.
Още по темата Украйна - четете тук.