Френските фермери търпят значителни загуби от демографската експлозия на дивите прасета в страната през последните три десетилетия, предава АФП.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Гладът кара дивите животни да излязат от укритието на горите, за да търсят храна.
"От година на година става все по-зле. Те унищожават всичко. Стадо глигани идват всяка нощ. Похапват малко тук, малко там и изпотъпкват всичко“, твърди фермерът Ив Ролан.
Досега през тази година дивите прасета са унищожили осем хектара от земята на фермата му в северозападния френски регион Бретан.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
„Баща ми не беше виждал глиган, докато беше фермер. Сега е цяло нашествие“, продължава Ролан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Официалните данни за броя отстреляни диви прасета във Франция позволява да се разбере мащабът на проблема.
През 1990 - 1991 година убитите от ловци животни са 150 хиляди. През 2016 - 2017 година броят им вече е 700 хиляди.
Кристин Сен-Андрио от Националната службата за опазване на дивата фауна (ONCFS) смята, че климатичните промени и урбанизацията са причина за главоломното нарастване на броя на прасетата и желанието им да търсят храна в земеделските земи.
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск
Друг сериозен, макар и малко очакван, проблем е все по-високата средна възраст на ловците. Освен това повече днешни авджии предпочитат да излизат на лов единствено в събота или неделя, което далеч не е достатъчно.
Гневът на фермерите от Сен Мало, Северозападна Франция, е достигнал пределната си точка. Те са изготвили петиция, адресирана до централната власт в Париж, с искане за въвеждането на извънредни мерки и най-вече за улесняване на лова на глигани и намаляване цената на ловния билет.
Андре Дуар, ръководител на местния ловен съюз, твърди, че президентът на страната Емануел Макрон вече е запознат с проблема. Малко вероятно е обаче правителството да вземе решение за улесняване лова на диви животни. Активистите за права на животните имат далеч по-силно лоби в Париж отколкото фермерите от провинцията. Актрисата Бриджит Бардо вече поиска оставката на министъра на околната среда Никола Юло именно с мотива, че той не прави достатъчно за ограничаване на лова на диви животни.