С най-лошото си представяне от 1945 г. насам, френската икономика се сви с около шест процента през първото тримесечие на тази година.
Причината е пандемията от коронавируса и мерките за ограничаването на разпространението му, което доведе до рязко намаляване на бизнес дейността, предават медиите в страната.
Официалните данни показаха по-рано, че икономиката се е свила с 0,1 процента през последните три месеца на 2019 г., което означава, че с две последователни тримесечия отрицателен растеж, страната вече е технически в рецесия.
Има обаче и още по-притеснителни данни, когато се проследи информацията за поведението на потребителите. Когато в началото на март националната статистическа агенция на Франция се подготвяла за изготвянето на рутинния тримесечен анализ на икономическите показатели, нейният директор Жан-Люк Таверние решил, че е време за радикална промяна.
В целта си да даде повече яснота върху ефекта на коронавируса върху страната, той поискал от колегите си от Insee да изоставят традиционния доклад, който подготвят, и да променят начина, по който те изчисляват представянето на икономиката, разказва Bloomberg.
Промяната в отчитането е била свързана с това да бъдат включени данни от движението по кредитните карти на гражданите, което позволява да се отчете поведението на потребителите, които остават блокирани в домовете си.
Нова технология за лечение на коронавирус ще изпробва Франция
А резултатът от комбинирането на традиционните индикатори за представянето на икономиката и транзакциите на потребителите е повече от притеснителен - той показва, че 35% от френската икономика - третата най-голяма в Европа и седмата най-голяма в света, е изчезнала в резултат на мерките срещу пандемията.
След официалното публикуване на тези резултати от други европейски статистически агенции потърсили Тавание, за да получат разяснение за метода за изчисляване на негативния ефект на коронавируса.
Интересът към него показва нуждата от по-детайлна информация за това как мерките срещу епидемията оказват влияние на икономиката, която от своя страна да помогне на правителствата да предприемат по-точни мерки за подкрепа на бизнеса и домакинствата.