Франция удвоява отпуска по бащинство на 28 дни от 14, което го прави една от най-щедрите политики в Европа, насочена към насърчаване на по-голямо участие на бащите в първите дни от живота на децата им, предаде АФП.
Поне една седмица отпуск по бащинство ще бъде задължителен съгласно законодателството, прието от парламента в края на миналата година, което влиза в сила в четвъртък.
Политиката ще се прилага и за втория родител при еднополови двойки, както мъже, така и жени.
Франция въведе платен отпуск за нови бащи през 2002 г., но само седем на всеки 10 бащи се възползват от него, въпреки многобройни проучвания, показващи множество положителни ефекти от присъствието на двамата родители след раждането.
Президентът Еманюел Макрон обяви плана за удължен отпуск миналия септември, като го нарече "преди всичко мярка за насърчаване на равенството между жените и мъжете".
По-голямата част от разходите ще бъдат поети от системата за социално осигуряване на Франция,което ще възлезе на около 500 милиона евро годишно, като работодателите покриват само три дни отпуск.
Двадесет и три от 27-те държави-членки на ЕС предлагат отпуск по бащинство, който директива на ЕС от 2019 г. определя за минимум 10 дни, който трябва да се приложи до август 2022 г. Но различията са видими, тъй като Германия, Словакия и Хърватия не предлагат гарантиран отпуск за нови бащи, докато от тази година Испания отпуска до 16 седмици.
Някои страни като Исландия и Швеция предлагат „споделен“ отпуск, в който родителите могат да разделят общия брой дни помежду си.
В САЩ федералните закони не предвиждат отпуск по бащинство, но се предлага в някои щати като Калифорния и Ню Йорк.
„Ако можете да бъдете близо до детето си ежедневно, ставате по-чувствителни и внимателни и развивате своите родителски умения“, казва Изабел Фильоза, психотерапевт и вицепрезидент на „Комисията за първите 1000 дни“, която настоява за още по-дълго отпуск по бащина линия - до девет седмици.