Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Франция пое командването на многонационални сухопътни сили на НАТО

18 януари 2024, 20:20 часа • 1025 прочитания

Франция пое за една година командването на многонационални сухопътни сили на НАТО, наброяващи до 120 000 души, които ще бъдат разполагани в случай на необходимост в нейни страни членки. Това стана днес на церемония в Лил, предаде Франс прес. 

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Генерал-лейтенант Еманюел Голен, командир на френския Корпус за бързо реагиране, базиран в северния град Лил, получи от турския бригаден генерал Бирол Арслан флага, символизиращ предаването на командването, което е в сила от началото на януари.

Още: 90 000 военни: НАТО започва най-мащабните учения от десетилетия

„Войната в Украйна... ни напомня, че трябва да сме готови, готови да вложим цялата си сила в нашите колективни усилия за възпиране, за да възпрем нашия враг, нашия противник, да не нарушава мира“, подчерта генерал Голен на церемонията, предупреждавайки, че „всичко е възможно, дори и немислимото“.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Френският Корпус за бързо реагиране има около 450 войници от 14 националности. Това е единственият многонационален щаб на армията, оперативен и годен за разгръщане, който изпълнява мисии за Франция, НАТО и Европейския съюз.

Още: Подготовка за преход от мирно към военно време ще обсъжда в Брюксел началникът на българската отбрана

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

През 2022 г. Корпусът вече беше поел командването на силите за реагиране на Организацията на Северноатлантическия договор, когато той наброяваше 20 000 души.

„Ролята на Корпуса за бързо реагиране е да се намеси като стратегически резерв" на НАТО, обясни генерал Голен пред журналисти. „Украйна е огромна промяна: войната се върна в Европа, докато преди участвахме повече в стабилизационни операции или на други континенти, изправени срещу противници, които не бяга непременно държави и чиито оръжия не бяха толкова усъвършенствани“, подчерта генерал Голен, цитиран от БТА.

Още: Нови учебници по история заради Русия и как да се докажем пред НАТО: Съвети от бивш министър (ВИДЕО)

Основополагащият договор на НАТО залага на принципа на колективната отбрана, според който всяко нападение срещу една от страните членки – 31 днес – трябва да доведе до колективен отговор от страна на военния съюз.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес