Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди за строги последици при всяко умишлено повреждане на европейската енергийна инфраструктура. Фон дер Лайен направи тези забележки, след като обсъди течовете по руските газопроводи "Северен поток" в Балтийско море в телефонен разговор с датския премиер Мете Фредериксен.
След разговора си с Фредериксен тя заяви в Twitter, че "всяко умишлено увреждане на активната европейска енергийна инфраструктура е неприемливо и ще доведе до най-строгия възможен отговор".
Председателят на ЕК постави акцент върху започването на разследване на изтичането на газ, за да "има пълна яснота относно събитията", които определи като "саботажна акция".
По-рано през деня Фредериксен заяви, че е трудно да се приеме, че изтичането на газ в балтийско море е "случайно съвпадение", пише БГНЕС.
Датският министър на енергетиката Дан Йоргенсен също заяви, че изтичането на газ не се дължи на инциденти, а е резултат от експлозии.
Сеизмолозите от университета в Упсала, Швеция, са убедени, че инцидентите с изтичане на газ в газопровода "Северен поток" са причинени от експлозии, а не от земетресение или свлачище. Според сеизмолозите мощността на втората експлозия е била равна на взрив на над 100 кг динамит.
По-рано днес Украйна заяви, че докладваните течове на газ по газопровода "Северен поток", свързващ Русия и Европа, вероятно са резултат от "терористична атака", извършена от Москва.
Притежаваният от Русия газопровод "Северен поток 2", който минава от Русия под Балтийско море до Германия, първоначално беше създаден, за да удвои обема на газа, транспортиран директно до Германия. Когато работата по газопровода беше завършена, Германия реши да отмени експлоатацията му след началото на войната на Русия срещу Украйна.
Газопроводът "Северен поток 1", който се простира на 1200 км под Балтийско море от руския бряг близо до Санкт Петербург до североизточна Германия, беше спрян от Русия след решението на Германия да спре сертифицирането на "Северен поток 2".
ОЩЕ: 15 държави от ЕС искат таван на цените на природния газ