Председателят на Европейската комисия заяви пред държавите-членки, че те са "твърде зависими от газа" в условията на продължаваща енергийна криза, при която цените на газа се покачиха до рекордно високи нива. Урсула фон дер Лайен призова страните от ЕС да намалят зависимостта си от природния газ и подчерта необходимостта от "зелена сделка, информира Евронюз, цитиран от БГНЕС.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
"Бързото преминаване към чиста енергия ще превърне блока в по-независим глобален играч", заяви фон дер Лайен. "Днес Европа е твърде зависима от газа и от вноса на газ", заяви председателят на Комисията пред законодателите. "Отговорът е свързан с диверсификацията на доставчиците ни... и, което е от решаващо значение, с ускоряването на прехода към чиста енергия."
Фон дер Лайен призова ЕС да ускори прехода към чиста енергия от вятъра и слънцето, която може да се произвежда в страните и в крайна сметка ще бъде много по-евтина от вносните изкопаеми горива.
Неотдавнашният скок на цените на газа засегна най-уязвимите в ЕС и Фон дер Лайен отново призова държавите-членки да адаптират данъците и таксите върху енергията, за да защитят най-бедните граждани.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
"Преходът към чиста енергия е жизненоважен не само за нашата планета. Той е от решаващо значение и за нашата икономика и за устойчивостта на цените на енергията", каза тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Зелената сделка на Европейската комисия има за цел да намали емисиите на парникови газове с 55% до 2030 г. и да направи блока въглеродно неутрален до 2050 г.