Компании, за които е известно, че са свързани с основателя на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин, са спечелили държавни поръчки за над 1 млрд. рубли след опита на Готвача на Путин да свали военното ръководство на Русия миналия месец.
Това съобщи рускоезичният телевизионен оператор RTVI в четвъртък, позовавайки се на публични данни.
Деветте договора, които са за предоставяне на хранителни услуги на различни държавни институции и са подписани след бунта от 24 юни, са на обща стойност 1,06 млрд. рубли (11,7 млн. долара) - според данните, публикувани от руското правителство.
Най-големият договор сред компаниите е сключен с ООО "Продфусервис", което получава 705 млн. рубли (7,8 млн. долара) за осигуряване на храна за държавните училища в град Митищи, северно от Москва. Договорът е с продължителност 2023-2025 г.
Свързаните с Пригожин компании също така са получили договори за предоставяне на храна на болници, клиники и детски летен лагер, съобщава RTVI, цитирана от Moscow Times.
Преди това журналистите са открили съвпадащи телефонни номера и адреси на регистрация на компаниите и дъщерните дружества на Пригожин, както и персонал, който е заемал длъжности в множество фирми, собственост на Готвача на Путин.
Макар че Пригожин придоби международна известност като лидер на наемническата група "Вагнер" след нахлуването на Русия в Украйна миналата година, той първоначално натрупа богатството си благодарение на бизнеса си с кетъринг, който му осигури изгодни държавни договори благодарение на близките му връзки с диктатора Владимир Путин.
ОЩЕ: Путин призна, че Русия е финансирала "Вагнер" - вижте с колко
В коментар, направен само няколко дни след неуспешния бунт на "Вагнер", Путин заяви, че основната компания на Пригожин "Конкорд" е спечелила 80 млрд. рубли (888 млн. долара) от договори за кетъринг с Министерството на отбраната през изминалата година.
"Надявам се, че никой не е откраднал нищо или е откраднал съвсем малко. Така или иначе, ще се справим с това", каза тогава Путин, намеквайки за възможни проверки на правоохранителните органи във финансите на компанията.
По-рано този месец разследващото издание "Вьорстка" съобщи, че компании, свързани с Пригожин, не са успели да получат редица държавни поръчки, въпреки че са подали оферти.
ОЩЕ: Милиардите на Пригожин: Какво ще му остане?
ОЩЕ: След бунта на Пригожин: закрива ли се "фабриката за тролове"?