Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Финландия срещу Газпром: Кой кого осъди?

17 ноември 2022, 22:58 часа • 7362 прочитания

"Газпром Експорт" Gazprom Export съобщи в четвъртък, че арбитражен съд в Стокхолм е постановил, че финландската компания Gasum трябва да плати на руската фирма повече от 300 милиона евро за доставки на газ. От своя страна финландската компания обяви ден по-рано, че арбитражен съд е отсъдил, че Gasum не е длъжен да плаща на руския доставчик в рубли.

Финландската компания заведе "Газпром" в арбитраж през май, след като "Газпром" поиска от Gasum да плати в рубли за газ, след като Европа наложи санкции на Москва заради действията й в Украйна.

"Арбитражният съд, наред с други неща, осъди Gasum да плати на Gazprom Export над 300 милиона евро за доставки на газ и във връзка с неизпълнение на задължението "вземи или плати", както и лихви за забавено плащане", се казва в изявление на Gazprom Export в Телеграм.

Руската страна твърди, че трибуналът е "потвърдил законността на спирането на доставките на газ" в случаите, когато купувачът не е платил в рубли – схемата "газ срещу рубли" на президента Владимир Путин, въведена по-рано тази година. Според Gazprom Export двете страни трябва за продължат преговорите за разрешаване на проблема за бъдещи доставки. Не е ясно защо след като уж всичко е в полза на руснаците трябва да се продължават преговори с арбитражно задължение.

В края на март руският президент Владимир Путин подписа указ, с който нареди всички т.нар. "неприятелски страни", сред които е поставена и България, да плащат за руския газ в рубли. Схемата обаче е следната - в "Газпромбанк" се откриват две сметки, едната от които в твърда валута (евро, долари), а другата - в рубли. Плащането се прави в твърда валута, а след това "Газпромбанк" конвертира в рубли по курс, определен от Руската централна банка т.е. от Путин. Впоследствие беше предложена промяна в руската схема за плащане в рубли - паричните преводи на европейските контрагенти да не бъдат превалутирани през Московската фондова борса (без сделката да има определен период на затваряне т.е. може да се отлага безкрайно), а това ще става в клирингов център и няма да се минава през трети страни.

Официалното решение на арбитража не е публично обявено, защото по принцип такива са условията по договорите, които съдържат търговски тайни.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес