Заради финансовата криза през последните няколко години доверието в правителствата по света осезаемо се е понижило, съобщи днес в доклад Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
"В страните, ударени най-тежко от кризата, хората са загубили вяра, че техните институции действително могат да им помогнат и да решат проблемите им", коментира главният статистик в организацията Мартин Дюран.
Докладът сочи, че процентният дял на хората, имащи доверие в националното управление, е намалял в САЩ от 50% през 2009 година до 35% за миналата година.
Сред страните членки на ОИСР, които използват еврото - 14 от общо 17 в еврозоната - делът на имащите доверие в управлението се свил от 49,1 до 42,8 процента за същия период. В Япония положението е още по-лошо - спад от 27 % през 2010 година до 17 на сто миналата година.
Хората от държавите от еврозоната са все по-неудволетворени от живота си и все по-малко вярват на управниците си, отбелязва Ройтерс, цитирайки изследването.
Ако може да се посочи държава, която олицетворява човешката цена на финансовата криза, то това определено е Гърция, която трябваше да бъде спасена, за да избегне фалит, за сметка на заетостта, жизнения стандарт и социалните услуги, допълва АП.
Извън тенденцията е Великобритания, където хората, имащи доверие в управлението, са се увеличили от 36 процента на 47% между 2007 и 2011 година.
Изследването е установило, че правителството не е единствената институция, губеща доверие. Подобен спад се наблюдава и при финансовите и съдебните институции, както и при медиите.