Европейският съюз и Япония не подкрепят предложението на САЩ към страните от Г-7 за пълна забрана на износа за Русия. Това пише Financial Times, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията.
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
„От наша гледна точка това просто не е осъществимо“, казва служител, участващ в подготовката на срещата на върха на Г-7 в Хирошима, която ще се проведе на 19-21 май.
Други двама събеседници на изданието уточняват, че САЩ са предложили идеята заради "нарастващото недоволство" от сегашната система, която е "изпълнена с вратички" за заобикаляне на санкциите. Вашингтон иска радикална промяна в режима на санкциите, а именно пълна забрана на всички доставки с малки изключения, свързани със селскостопански и медицински продукти.
ОЩЕ: Заради санкциите: Аерофлот за първи път в историята си изпраща свой самолет за ремонт в Иран
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
От Съвета за национална сигурност на Белия дом са отказали да коментират срещата на Г-7, но са подчертали, че „ще продължат да търсят начини да държат Русия отговорна“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
Настоящият режим на санкции отряза руската икономика от западните стоки - от високотехнологична електроника до луксозни стоки. В резултат на това износът от САЩ, Европа, Канада и Япония е намалял наполовина, но все още възлиза на внушителните 66 милиарда долара годишно.
ОЩЕ: Мишустин: Руската икономика ще се адаптира към санкциите до 2024 г.
В същото време общият обем на доставките от чужбина за Русия е намалял едва с 8% през миналата година, благодарение на вноса през трети страни и „паралелния внос“, чийто размер се оценява на десетки милиарди долари.
Още: Германия конфискува 40 млн. долара на Русия под формата на петролен танкер
Още: Джей Ди Ванс отива при Мелони за Великден