Производството на „фалшива” храна се превръща във все по-доходоносен бизнес за мафиотски структури и банди, които досега печелеха от наркотрафик, пише в свой материал британският вестник Independent.
Още: Наесен с песен: Макрон може да свика нови предсрочни парламентарни избори
Още: "Войната ни действа като наркотик": Защо дезертьори се връщат на фронта? Свидетелски разкази
Причината за преразпределението на насочеността на бизнеса е, че наказанията за производство на фалшиви хранителни продукти са много по-малки, отколкото за наркотрафик. Оказва се обаче, че производните на истинската храна продукти са не по-малко опасни, отколкото наркотиците – защото рискът за алергичните към определени вещества хора е също толкова висок, колкото от свръхдоза дрога.
Във Великобритания вече има заловени фалшификати на хранителни продукти – например бонбони за деца, които съдържат канцерогенна червена боя (Родамин B). Британските власти са хванали през почивните дни камион с 40 тона такива бонбони. Заловени са и 22 тона дългозърнест ориз, които са щели да бъдат продадени като „басмати”.
Според Роб Уейнрайт, директор на Европол, бизнесът с фалшиви хранителни стоки вече е част от икономиката на подземния свят. Статистиката на европейската служба сочи, че откакто в сила е операцията Opson, която се провежда заедно с Интерпол, са заловени 1200 тона фалшиви хранителни продукти и 430 хил. литра фалшиви напитки.
Още: Агитирали в TikTok: 14 души са задържани за тероризъм
Още: Съдбата на окупираните украински земи: Твърди изявления и гръмки слухове