Икономиката на еврозоната изпадна във втора рецесия за по-малко от година през първото тримесечие, показват днешни данни, тъй като бавните ваксинации и блокирането заради пандемията спират възстановяването, според АФП.
Още: След митата на Тръмп: Евросъюзът готви ответни мерки
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Данните са в ярък контраст от тези за САЩ, където икономиката се е разраснала през същия период, отчитайки годишен ръст от 6,4%. Китай също се измъква от пандемията от коронавируса с 18,3% скок в растежа на брутния вътрешен продукт на годишна база.
Европа беше силно засегната от втора и трета вълна от коронавирусната пандемия, с множество опити да се отвори отново икономиката, прекъснати от нови огнища. По-нови данни дадоха на европейците увереност, че рецесията ще бъде краткотрайна, като проучванията показват, че производството в момента процъфтява. И тъй като кампанията за ваксинация най-накрая се развихри, се очаква да последва увеличение в търсенето, тъй като европейците започват да харчат повече в магазини, в отворени ресторанти и за туризъм.
Бавно придвижващият се план за възстановяване на ЕС също се очаква най-накрая да влезе в релси, като даде така необходимия тласък на южните държави, смазани от пандемията, като Италия или Испания. Германия е с най-голямото забавяне на растежа през периода от януари до март, като износът не успя да покрие стръмния спад в търсенето от обезкуражени потребители, твърдят анализатори.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Потребителските цени в еврозоната междувременно са се повишили през април с 1,6%, като се приближават до целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2%. Повишаването на цените, отново до голяма степен подхранвано от енергийните разходи, идва след петмесечна инфлация и постепенен обрат по-рано тази година. Но основната инфлация, ударила нестабилните компоненти като енергия или храна, всъщност се задълбочи през април, което означава, че търсенето все още не презарежда икономиката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Безработицата до голяма степен бе пощадена от най-тежкото предвиждане по време на кризата, от което първоначално се страхуваха анализаторите, когато пандемията замрази глобалната икономика в началото на 2020 г. Евростат съобщи, че безработицата в еврозоната е спаднала до 8,1% през март, въпреки че това е с един процент повече от година по-рано. През март безработицата в целия ЕС е спаднала до 7,3%.