Лидерите на ЕС планират да обсъдят оръжейния експорт за Турция от съюзниците й от НАТО и в частност със САЩ, заявила германският канцлер Ангела Меркел след като Гърция продължи да настоява за въвеждане на ембарго при доставките на оръжие за Анкара, предаде Reuters, цитиран от ВПК.
Още: Зеленски: Позицията ни е непроменена, временно окупираните територии са наши
Още: 4,3 по Рихтер: Ново земетресение разтърси Западна Турция
Ангела Меркел направила изказването след двудневната среща на върха в ЕС в Брюксел, на която 27 лидери от блока се съгласили да подготвят ограничени санкции по отношение на турски граждани заради спора с Гърция и с Кипър за разузнаването на петрол в Източното Средиземноморие, но отложили по-твърди мерки спрямо Анкара до март.
„Ние също така говорихме как да се обсъждат в НАТО въпроси по оръжейния експорт. Ние казахме, че искаме да координираме действията си с новата администрация на САЩ по отношение на Турция” – съобщила Меркел на пресконференция.
ЕС и НАТО планират да проведат среща с избрания президент на САЩ Джо Байдън след като встъпи в длъжност през януари, отбелязва Reuters.
Още: Наистина ли е зле положението: Вълна от фалити в Германия. Защо?
Още: След земетресенията: Предстои ли още по-голяма катастрофа? Анализ
Според Eurostat, ЕС експортирал през 2018 г. за Турция оръжие и боеприпаси едва за 45 млн евро ($ 54,5 млн), но продажбата на военни самолети европейско производство възлиза на няколко милиарда евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Виталий Кличко: Може да се наложи временно да се откажем от територии
Още: Сбогом, ЕС? Сърбия официално празнува 9 май заедно с Русия
По данни на Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (SIPRI), водещ аналитичен център по конфликтите и въоръженията, САЩ, Италия и Испания са били основните износители на оръжия за Турция през 2015-2019 г.
Превел: Ганчо Каменарски
Още: От какво зависят връзките между Турция и ЕС?
Още: Първа информация за срещата между Путин и Уиткоф: Има ли резултат? (ВИДЕО)