Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският вариант на "Закона Магнитски" влиза в сила от 10 декември

07 декември 2020, 12:17 часа • 2394 прочитания

Съветът на ЕС на ниво външни министри одобри глобален режим на санкции за нарушения на правата на човека, който не копира американския "Закон Магнитски". Очаква се той да влезе в сила от 10 декември, каза европейски дипломатически източник пред ТАСС, цитиран от БГНЕС.

Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят

Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси

"Съветът на ЕС одобри механизъм за глобални рамкови санкции за нарушения на правата на човека, който не е копие на американския" Закон Магнитски "и няма да има екстериториален ефект, тоест всички ограничения ще действат само в ЕС. Той ще влезе в сила в четвъртък", каза дипломатът.

Санкционният режим беше одобрен от министрите без обсъждане, тъй като вече беше договорен на 2 декември на ниво посланици на всички 27 държави в общността. Очаква се одобрение и от лидерите на Европа.

По какво се различава европейската версия на Закона: Европейският "Закон Магнитски" - ето какво се променя

Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)

Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)

"Режимът предвижда създаването на глобален черен списък на лица, на които е забранено да влизат в ЕС и да имат достъп до финансовата система на ЕС. Всичките им активи [ако бъдат открити] в европейските банки подлежат на замразяване, жителите на ЕС нямат право да предоставят на тези лица каквито и да било финансови услуги," обясни дипломатът.

Както обясни представител на външната политика на ЕС на брифинг на 4 декември в Брюксел, страните от общността отказаха да дадат на този режим на санкции „името на Магнитски или на друго лице“. Той също така отбеляза, че структурно този механизъм няма да се различава по никакъв начин от ограничителните мерки на общността, които са в сила в момента в областта на нарушенията на правата на човека срещу отделни държави, например Беларус, Мианмар, Иран. Единствената разлика между новия режим е, че с негова помощ могат да бъдат наложени ограничения на гражданин на която и да е държава в света, ако Брюксел го заподозре в нарушаване на човешките права у дома, независимо дали съществува санкционен режим на ЕС срещу тази държава.

Всеки, който попада под санкциите, може да се опита да оспори включването си в черния списък в Европейския съд в Люксембург.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес