Властите на ЕС не се решиха да въведат петролно и газово ембарго срещу Русия в отговор на трагедията в Буча, която украинският президент Володимир Зеленски нарече „геноцид“, а западните политици единодушно определиха като военно престъпление.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Вместо да забрани или ограничи доставките на нефт и газ, ЕС възнамерява напълно да се откаже от руските въглища, както и да затвори границите за руските камиони и кораби, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници в Европейската комисия, запознати с подготовката на шестия пакет от санкции.
Разширяването на мерките към енергийния сектор на руската икономика е възпрепятствано от Германия и Унгария, докато редица други страни настояват поне да сигнализират за възможността за петролно ембарго, твърдят източниците на Bloomberg.
ЕС обмисля ембарго върху руския петрол, Джо Байдън се присъединява към дискусиите
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Като част от новия пакет от санкции ЕС също така възнамерява да засили контрола върху износа, като забрани доставката на оборудване за заводите за втечнен природен газ.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Източници на Reuters твърдят, че освен въглища ще бъдат забранени доставките за ЕС на руски каучук, химикали и други продукти на стойност 9 милиарда евро годишно. Съпоставим ще бъде размерът на експортното ембарго за доставки за Русия на полупроводници, компютри, транспортно и електронно оборудване.
Що се отнася до транспортната блокада със забрана за автомобилен и морски транспорт, тя няма да се отнася за доставките на енергоносители, храни и медикаменти.
По данни на The Wall Street Journal Европейската комисия също така предлага да се въведе забрана за внос на руски калий, чийто дял на европейския пазар достига 50-60% (по оценка на „ВТБ Капитал“). Източници на CNBC съобщават, че санкциите ще включват лизинг на самолети, реактивно авиогориво, стоманени продукти и луксозни стоки. Лидерите на ЕС остават разделени по отношение на руските енергоносители, потвърждават те: редица страни настояват, че забраната за петрол и газ ще засегне европейската икономика повече, отколкото руската.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Кремъл: Европейското петролно ембарго ще засегне целия световен енергиен пазар
ЕС също така ще забрани всички трансакции с ВТБ и три други руски банки, вече изключени от SWIFT, и ще добави десетки имена към „черния списък“ с персонални санкции със забрани за пътуване и блокиране на европейски активи. Според източници на Reuters става дума за олигарси и политици.
Полският премиер Матеуш Моравецки в понеделник предложи санкции срещу всички членове на партия "Единна Русия", която има 2,3 милиона членове към края на 2021 г.
ОЩЕ: Петролът поскъпва след информацията, че ЕС обмисля ембарго върху руския нефт