Европейският съюз не даде недвусмислени гаранции за бърз прием на Украйна. Това стана ясно след първата вечер на европейските лидери във Версай. Там е и българският премиер Кирил Петков, който поиска конкретна помощ за България от ЕС относно бежанците от Украйна.
Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия
Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение
Според официалното съобщение от срещата, Европейският съвет е поискал от Европейската комисия да представи позицията си за молбата на Украйна за членство в ЕС – но съгласно положенията на съществуващите договори, включително Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна. Именно неговото подписване беше една от причините за Майдана през 2014 година – тогава Виктор Янукович не искаше да го подпише, а след като той беше свален от власт, избяга в Русия. Историята: Украйна и Русия постоянно са в конфликт и война.
Европейският съвет е поискал от ЕК официална позиция за молбите на Молдова и Грузия за влизане в ЕС.
Що се отнася до бежанците от Украйна, Европейският съвет поиска бързо създаване на специални фондове, с които да се помага на тези хора. Съветът призова Русия да спазва задълженията си според международното право и да осигуряват безопасни коридори за хората, които искат да напуснат Украйна.
Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)
Още: Майстори на нелепицата: Руснаците явно са пуснали авиобомба по... гробище в... Русия (ВИДЕО)
ЕС счита, че действията на Русия и Беларус в Украйна нарушават международното право и подкопават сигурността в Европа. Настояваме Русия да спре незабавно огъня и да изтегли всичките си войски от украинска територия, казаха евролидерите. Специално те поискаха от Москва да не закача украинските атомни централи.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Демокрацията е в опасност": Песков и Орбан бранят Льо Пен
Още: Президентите на Украйна и Финландия обсъдиха бъдеща подкрепа за Киев
Гръцката позиция
Необходим е отговор на ниво ЕС, за да се защитят потребителите от повишаването на цените на енергията, заяви министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис на срещата на лидерите на ЕС във Версай.
Според него е необходима европейска намеса, за да се сложи таван на цените на едро на газовия пазар, предаде БГНЕС.
Още: Великобритания слага край на напълно свободния достъп за българи
Още: Tesla в пламъци - десетки коли изгоряха в автосалон в Рим (ВИДЕО)
Европа също така трябва да се заеме със своята стратегическа автономия, продължи той. "Гърция е в челните редици на този дебат. Вярваме, че е необходимо Европа да приведе геополитическата си мощ в съответствие с икономическия си потенциал. Събитията в Украйна през последните 14 дни по същество бяха насилственото "съзряване" на нашия континент. Мисля, че се очертава консенсус, за да можем да се движим много по-бързо, много по-съществено и много по-ефективно в тази област", каза Мицотакис.
По отношение на разходите за отбрана той заяви, че "част или евентуално всички разходи за отбрана трябва да бъдат изключени от изчисленията на дефицита, така че страни като Гърция, които исторически харчат повече за отбрана, отколкото други европейски страни, да не бъдат наказвани за този стратегически избор".
Изразявайки "отвращението си" от бомбардировката на родилния дом в Мариупол, Мицотакис отново призова "за прекратяване на огъня възможно най-скоро, но също и за хуманитарни коридори, така че тези, които искат да напуснат зоните на война, да могат да го направят безопасно".
А в Украйна обстановката не се променя. Кадрите от бомбени удари на руснаците продължават да излизат в социалните мрежи:
Footage of today's airstrike on #Lutsk pic.twitter.com/m2kRHTieYT
— NEXTA (@nexta_tv) March 11, 2022
More footage from #Dnipro pic.twitter.com/Kj06CxUJ5U
— NEXTA (@nexta_tv) March 11, 2022
НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 11.03. - Сраженията не стихват