Съдът на Европейския съюз постанови, че Унгария е нарушила закона, като е попречила на някои имигранти да потърсят убежище и е преместила много от тях в транзитни лагери, предаде БГНЕС.
"Унгария не е изпълнила задълженията си съгласно законодателството на ЕС в областта на процедурите за предоставяне на международна закрила", гласи съдебното решение.
През 2015 г., в пика на кризата, при която хиляди потенциални мигранти и бежанци пристигнаха в Югоизточна Европа и се насочиха на север и на запад, Унгария препречи пътя им, припомня АФП.
Унгарското правителство, водено от Виктор Орбан, настани мигрантите в транзитни зони и ограничи възможностите им да кандидатстват за убежище.
Съдът е установил, че Унгария не е позволила на лицата, търсещи убежище, да напуснат лагерите, докато се разглеждат делата им, и не е предложила специална защита на децата и уязвимите. Когато молбите за убежище са били отхвърлени, в някои случаи "тези граждани са били принудително изведени от полицията от другата страна на оградата, издигната на няколко метра от границата със Сърбия, до ивица земя, лишена от всякаква инфраструктура", констатира съдът. Това е оценено като нарушение на директивата на ЕС, установяваща предпазни мерки за отстроняването на нелегални мигранти.
"Ограничаването на достъпа до процедурата за международна закрила, незаконното задържане на кандидати за тази защита в транзитните зони и преместването на незаконно пребиваващи граждани на трети държави в гранична зона, без да се спазват гаранциите около процедурата за връщане, представляват нарушение на правото на ЕС", заяви съдът.
Какво следва - решението на Европейския съд трябва да бъде незабавно изпълнено от Унгария. Ако Европейската комисия констатира, че това не се е случило, по процедура пак се обръща към съда и тогава вече съдът налага финансови санкции.
Будапеща често има пререкания с Брюксел заради миграцията и политиката за бежанците, а правителството на Орбан обвини Европейския съюз, че се опитва да го принуди да приеме масово имигранти.