Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският съд оправда "Пари мач" в дело, заведено от принц Албер II

12 юни 2014, 13:33 часа • 19124 прочитания

Френският седмичник "Пари мач" е бил осъден неправилно от френските съдилища заради това, че през 2005 година разкри съществуването на "таен син" на принц Албер II, постанови Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ).

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

"Имало е легитимен интерес обществото да научи за съществуването на това дете и да може да обсъди евентуалните последствия за политическия живот на княжество Монако", счетоха съдиите. Те постановиха, че осъждането на списанието е било нарушение на свободата на словото, предаде БГНЕС.

През юни 2005 г. списание "Пари мач" беше осъдено от съда в Нантер да плати 50 000 евро за нанесени морални щети на Албер Грималди. Делото беше заведено след публикуването в седмичника през май 2005 г. на интервю с Никол Кост, френска стюардеса, родена в Того, която разкри, че синът й Александър, по онова време на 20 месеца, е от Албер Монакски.

След разкритието монакският суверен публично призна детето на 6 юли 2005 г., но въпреки това присъдата беше потвърдена на втора инстанция през ноември идната година. Девет години след скандала европейските съдии заявиха, че от една страна съществуването на детето е политически значимо, въпреки че младият Александър "според сегашната Конституция на Монако не може да претендира да наследи баща си". От друга страна "не става въпрос само за личния живот на принца, а също и за този на Никол Кост и Александър", постанови ЕСПЧ. Запазването на личния живот на принца не трябва да възпрепятства желанието на Александър "да заявява своето съществуване" и "да иска признаване на идентичността си", счетоха съдиите.

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Решението е окончателно. Страните имат срок от три месеца да поискат ново разглеждане на делото от ЕСПЧ, който обаче не е длъжен да се съобрази с иска.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес