Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейски политици използват много омразна реч срещу ЛГБТИ, показва доклад

01 март 2024, 12:34 часа • 1189 прочитания

Трансфобската и анти-ЛГБТИ реторика нараства сред политиците в Европа, според нов доклад, което предизвиква тревога преди изборите за Европейски парламент през юни, предава Euronews. Констатациите пораждат опасения, че политиците използват анти-транс и анти-ЛГБТИ наративите, за да сеят омраза, разделение и дезинформация преди ключови гласувания.

Застъпническата група ILGA-Europe открива „явно натрупване на реч на омразата“ срещу ЛГБТИ общността от политици в 32 европейски страни, включително 19 държави-членки на ЕС, през последната година. Хърватия, Ирландия, Словакия, Испания и Швеция са посочени сред страните членки, в които трансфобската реч се увеличава.

Език на омраза от политици

Вицепрезидентът на Европейския парламент Марк Ангел, казва пред Euronews, че често е „шокиран“ от езика на омраза, използван от политиците, включително в пленарната зала на парламента. "Ако политиците използват този вид език, е ясно, че и хората ще го използват", обясни той, добавяйки, че крайнодесните и религиозните екстремисти разпространяват дезинформация. „Трябва да сме наясно, че има антиджендър движение, финансирано от Кремъл и други участници, и че трябва да се противодействаме на техния наратив“, добавя той. 

Миналия май бившият министър-председател на Словакия и тогавашен министър на финансите Игор Матович предизвика възмущение заради коментари относно мирен протест на активисти на ЛГБТИ. „Никъде не съм срещал толкова много примитивни, арогантни, вулгарни и лоши хора, както сред тези трансджендър активисти“, казва той и добавя, че „трябва да защитим децата си от тези „хора“.

Снимка: iStock

През юли унгарският премиер Виктор Орбан обвини ЕС, че изоставя християнското наследство в полза на „хедонистичното езичество на ЛГБТК+ джендър кампаниите“, които според него се водят срещу Унгария.

Още: Гана се обяви срещу ЛГБТ: Парламентът прие законопроект

Децата не трябва да са запознати с ЛГБТИ?

През 2021г. Унгария въведе законодателство, ограничаващо ЛГБТИ съдържанието в училищата, което според критиците възпрепятства разбирането на човешките и репродуктивните права. Този ход предизвика силна реакция и осъждане от страна на Брюксел, който продължава да задържа малко количество средства от ЕС на Унгария заради мерките. Но тенденцията е широко разпространена в целия ЕС, като анти-ЛГБТИ реториката нараства преди ключови гласувания или правни реформи, като например текущата реформа за признаване на пола в Германия.

Още: Проучване: За половината българи ЛГБТИ хората са като всеки един от нас (СНИМКИ)

Поглед към изборите в ЕС

Констатациите идват, докато Европа се подготвя за изборите за Европейски парламент, които трябва да се проведат в началото на юни. Около 350 милиона имащи право на глас ще бъдат призовани да гласуват. Левите, либералните и дясноцентристките групи в парламента вече подписаха Декларация за насърчаване на правата на ЛГБТК преди гласуването.

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес