Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейски електроцентрали заподозрени в използване на робски труд

22 октомври 2023, 01:45 часа • 24656 прочитания

Държавната водоснабдителна компания Scottish Water призна, че нейните слънчеви електроцентрали може да използват компоненти, направени от затворници в китайски трудови лагери, пише The Guardian.

Слънчеви панели, направени от затворници, могат да бъдат инсталирани на 66 места в Шотландия. Те включват голяма пречиствателна станция, която доставя питейна вода на 565 000 души в района на Глазгоу. 8448 слънчеви панелаи в станцията в Източен Дънбартъншър, която пречиства водата от езерата Лох Катрин и Лох Ломонд, струват на компанията £5 милиона. Към 2021 г. компанията предоставя услуги за вода и отпадни води на 2,56 милиона шотландски домакинства и 152 806 търговски обекта.

Scottish Water за първи път разбра за произхода на такива батерии през 2021 г., но решението за търсене на алтернативни доставчици беше взето едва в началото на 2023 г. Шотландска компания заяви, че ще забрани използването на произведени в Китай соларни панели в бъдещите си проекти и ще засили политиката си срещу съвременните форми на робство. Компанията обаче няма да спира вече стартирали проекти, които включват такива батерии.

Още: Германия не се отказва от газовите централи

Китай е най-големият доставчик на слънчеви панели в света. Китайските фотоволтаични продукти представляват около 40% от световния пазар. Суровината за производството на слънчеви клетки е полисилиций. Обработва се от китайски фабрики, обвинени в използване на робски труд. През 2021 г. проучване на университета Sheffield Hallam посочи 90 китайски и международни компании, които доставят продукти, произведени от затворници в трудови лагери. Учените изчисляват, че 45 процента от световните доставки на полисилиций за соларни клетки идват от провинция Синдзян. Там до 2,6 милиона етнически казахи, уйгури и други мюсюлмани са държани в лагери за превъзпитание. Без да знаят, десетки британски правителствени институции, включително Министерството на отбраната са закупили техни продукти.

По-рано Европейският център за конституционни и човешки права заподозря германски компании, включително Hugo Boss и Lidl в използване на робски труд. Самият Китай не признава, че малтретира уйгурските мюсюлмани и ги принуждава да работят в памукови плантации.

Още: Volkswagen е изправен пред обвинения за робски труд в Бразилия

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес