Парламентът ще гласува за необлагане с мита на украинския износ на селскостопански продукти за ЕС за още една година и ще обсъди влиянието на вноса на зърно от Украйна върху цените в ЕС.
Още: Мъск: Стармър беше съучастник в изнасилването на Великобритания
Новината съобщават от пресцентъра на Бюрото на ЕП в България.
Срокът на действие на настоящите мерки изтича на 5 юни 2023 г. Съгласно новото предложение суспендирането на вносните мита, антидъмпинговите мита и предпазните мерки за украинския износ за Европейския съюз ще бъде удължено с още една година на фона на агресивната война на Русия, която възпрепятства способността на Украйна да търгува с останалия свят.
ОЩЕ: ООН: Няма споразумение за удължаване на зърнената сделка през Черно море
Още: "Брилянтен човек": Мелони разкри за личните си отношения с Мъск
Още: Фалшиви призовки за украинци в Полша. Зеленски: Дайте ПВО и връщам всички украинци обратно (ВИДЕО)
Суспендирането на митата се прилага за плодове и зеленчуци, които са обект на системата на входните цени, както и за селскостопански продукти и преработени селскостопански продукти, които са обект на тарифни квоти. Промишлените продукти са обект на нулеви мита от 1 януари 2023 г. съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, така че те не са включени в новото предложение.
„Коридори на солидарността“ за зърнените култури от Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Хърватски граничари хванаха пратка с кобри на летището: Ето какво стана със змиите?
Още: Полша: Не искаме унгарски представители на церемонията за началото на председателството на ЕС
В отделен дебат в сряда следобед депутатите ще потърсят информация за новите мерки, приети от Комисията, за облекчаване на пазарния натиск върху селскостопански производители в съседни на Украйна страни. В тези страни вносът от Украйна през „коридорите на солидарността“ оказва влияние върху цените на зърнените култури. България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария забраниха навлизането на украински зърнени и хранителни продукти на своите пазари през април.
На 28 април парламентарната комисия по земеделие поиска в писмо „подобрения във функционирането на „коридорите на солидарността“, така че селскостопанските стоки от Украйна да бъдат реекспортирани към страни извън ЕС или към страни членки, които се нуждаят от тях“.