Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европарламентът поиска санкции срещу "Лукойл"

02 февруари 2023, 15:11 часа • 4084 прочитания

В навечерието на срещата на върха ЕС-Украйна в Киев на 3 февруари Европейският парламент потвърди ангажимента си към членството на страната в блока и призова за още санкции срещу Русия.

Подчертавайки значението на това страните от ЕС да продължат да демонстрират единство пред лицето на руската агресия, евродепутатите призоваха с резолюция държавите членки да приемат десети пакет от санкции срещу Москва възможно най-скоро и непрекъснато и активно да предлагат нови сектори и лица, срещу които да бъдат насочени санкциите.

От ЕП също така призовават за налагане на санкции на компании като "Лукойл" и "Росатом", които все още присъстват на пазарите на ЕС. Това може да засегне българската рафинерия на "Лукойл Нефтохим" в Бургас, която до края на 2024 г. разполага с дерогация да внася и преработва руски петрол. Само че не може да го изнася (нито продукти от него) в трети страни, с изключение на Украйна.

ОЩЕ: Politico: "Лукойл" успява да оцелее в Европа и най-вече в България - засега

Длъжностни лица, участващи в широк кръг от незаконни дейности, включително принудителни депортации и провеждане на фалшиви референдуми на окупираната украинска територия, също следва да бъдат санкционирани, гласи резолюцията на ЕП.

Иска се и пълно ембарго върху вноса на изкопаеми горива и уран от Русия в ЕС, както и за пълен отказ от използването на газопроводите "Северен поток" 1 и 2 в Балтийско море.

Текстът беше приет с 489 гласа "за", 36 гласа "против" и 49 гласа "въздържал се", съобщават от пресцентъра на Европарламента.

ОЩЕ: ЕС планира нови санкции срещу Русия за първата годишнина от инвазията й в Украйна

Резолюцията излага подробно и очакванията си от предстоящата среща на върха между политическите лидери на ЕС и Украйна. По отношение на перспективата за членство - текстът изисква от ЕС "да работи за започване на преговорите за присъединяване и да подкрепи пътна карта, очертаваща следващите стъпки, за да се даде възможност на Украйна да се присъедини към единния пазар на ЕС".

Като потвърждават ангажимента си за бъдещото членство на Украйна в ЕС след официалното подаване на молбата на страната на 28 февруари 2022 г., членовете на ЕП подчертават, че присъединяването е процес, основан на достойнства, включващ спазването на съответните процедури и изпълнението на свързаните с ЕС реформи и критерии за присъединяване.

Те също така приканват украинските власти да въведат съществени реформи за ефективно привеждане в съответствие с критериите за членство в ЕС във възможно най-кратък срок.

ОЩЕ: Украйна обяви кога най-късно иска да е член на ЕС, в блока не са съгласни

Преди дни украинският премиер Денис Шмигал заяви, че Украйна се надява да влезе в блока в период до 2 години. В ЕС обаче са скептични за този вариант. Страната вече получи статут на кандидат за член през юни 2022 г., но реалното присъединяване може да отнеме години, понякога дори над десетилетие.

ЕП настоятелно призова държавите членки на ЕС да увеличат и ускорят военната си помощ за Киев, по-специално предоставянето на оръжия, но също така и съществена политическа, икономическа, инфраструктурна, финансова и хуманитарна подкрепа.

Парламентът също така отправи призив към лидерите на предстоящата среща на върха ЕС-Украйна да дадат приоритет на всеобхватен пакет за възстановяване на страната. Този пакет трябва да бъде насочен към оказване на помощ, реконструкция и възстановяване в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план. Подкрепата би спомогнала допълнително за насърчаване на икономическия растеж в Украйна след войната.

Оценявайки нуждите за възстановяване, резолюцията повтаря и призива на ЕП за използване на замразените активи на Руската централна банка, както и на активите на руските олигарси, за финансиране на следвоенното възстановяване.

ОЩЕ: Източници от ЕС: Законът позволява замразени руски активи да отидат за Украйна

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес