В условията на нарастваща инфлация институциите на ЕС водят спорове с Европейската комисия за това колко публични средства трябва да им бъде разрешено да изразходват през следващата година.
Писма между еврокомисаря по бюджета Йоханес Хан и други органи на ЕС, с които „Политико“ се запозна, разкриват, че Комисията иска от Европейския парламент да намали разходите си за 2024 г. с около 28 млн. евро, а от Съда на ЕС - с почти 6 млн. евро.
Високопоставени представители на Парламента отвърнаха на тези искания с аргумента, че Хан прилага неизползван досега бюджетен трик, който може да ги принуди да направят болезнени съкращения в области извън заплатите, предава БГНЕС.
И докато Хан се готви да защити проектобюджета си пред евродепутатите в сряда вечерта, тези разногласия са в основата на напрегнати преговори между институциите на ЕС, пише изданието.
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола се противопостави на искането на Комисията в писмо, което изпрати до нейния председател Урсула фон дер Лайен миналия месец, в което посочва, че Комисията е объркала фактите.
В писмото от 8 май, за което съобщава „Brussels Playbook“, Хан предупреждава Парламента, че е на път да провали ограничението за разходите, което изисква от институциите на ЕС да поддържат инфлационното увеличение на бюджета, несвързано със заплатите, на по-малко от 2% годишно.
Парламентът обаче енергично оспорва това и изчислява, че увеличението на разходите е в рамките на ограничението - за първи път в историята - 1,97 %. Комисията включи като нов подход обвързаното с инфлацията увеличение на заплатите на членовете на ЕП като част от обхвата от 2%.
Описвайки стъпката на Хан като "едностранно решение" на ЕК, Мецола написа, че е "много жалко", че Комисията е отправила това искане, особено след като то е дошло "без никакви предварителни консултации, свързани с тяхната обосновка". "Очакванията ни са, че те ще коригират това предложение", заяви говорител на Мецола пред „Политико“.
Говорител на Комисията заяви, че са получили писмото и ще отговорят „своевременно". „Комисията прилага еднакъв подход към всички институции на ЕС, когато става въпрос за прилагане на ръководните принципи на бюджета на Съюза, уреждащи административните разходи (Раздел 7), и по-специално максималното годишно увеличение на разходите, различни от заплатите", допълни говорителят.
Комисията изчисли, че размерът на исканите съкращения възлиза на 27,7 милиона евро. Тази сума е само капка в морето на годишния бюджет на Парламента, гласуван през април, който възлиза на 2,4 млрд. евро за 2024 г.
Както съобщи „Brussels Playbook“ миналия месец, Хан е изпратил подобни искания и до други институции на ЕС. Съдът на Европейския съюз се присъедини към Парламента и също изрази загриженост.
В писмо до Хан от 15 май председателят на съда Коен Ленартс пише, че решението на Комисията да отчита възнагражденията и надбавките на членовете на съда като разходи, различни от заплатите, "представлява сериозен проблем за нашата институция". Той предупреждава също: "Ако проектобюджетът на Комисията бъде одобрен с намалената сума за енергийни разходи, Съдът ще понесе риска да не може да посрещне задълженията си, свързани с потреблението на енергия през следващата година."
Други институции са в подобна ситуация, макар и може би не толкова засегнати. "Наистина това е общ проблем", заяви служител на Европейската сметна палата, който говори при условие на анонимност поради чувствителния характер на темата. Той отбеляза, че Сметната палата също е засегната, "но може би в по-малка степен" от институции като Парламента, "тъй като имаме по-малко членове". Говорител на Европейската сметна палата, заяви, че разговорите с комисаря продължават.
Първоначално Съветът на ЕС също поиска увеличение на бюджета за разходите за енергия - само за да получи от Хан отговор в писмо в началото на май, че не е възможно да се направи изключение. Дипломат от ЕС обаче заяви тази седмица, че сега не се очаква отговор от страна на Съвета и това е в съответствие с обичайната практика. Годишният бюджет на ЕС обикновено се съгласува от Съвета и Парламента през есента.
ОЩЕ: Европейската комисия предложи новия бюджет на ЕС