Европейският съюз планира да удвои вноса на втечнен природен газ от САЩ до 2023 г., за да намали напрежението в търговията с Вашингтон и да намали зависимостта си от руския газ. Европейската комисия смята да увеличи вноса до 8 млрд. куб. м годишно, което е над 2 пъти повече от внесеното през 2018 г., предава Reuters.
Още: Нови плажове в Крим са пострадали от мазутните петна след крушението на руските танкери
По данни на Брюксел през март вносът на американски втечнен газ в Европа е нараснал с 272% (1.4 млрд. куб. м) спрямо година по-рано. Това е в унисон с договорката, която постигнаха председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и президентът на САЩ Доналд Тръмп през лятото на миналата година.
"Европейският съюз е готов да улесни вноса на по-големи количества втечнен природен газ от САЩ, ако пазарните условия са правилни и цените са конкурентни", посочват от Комисията.
ЕС отдавна работи върху диверсификацията на доставките, за да намали зависимостта си от Русия, която удовлетворява почти 40% от газовите нужди на блока. За тази цел блокът развива инфраструктура за втечнен газ, за да получи достъп до други доставчици като Катар и Австралия.
Още: Националистическото правителство на Словакия предложи нов химн за повече гордост, но отнесе критики
Още: Сирия може да стане партньор на Украйна: Зеленски обяви нови споразумения с Африка
Налагането на пазара на втечнения газ обаче зависи от търсенето и цената му, отбелязват от Брюксел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конспиративен руски телеграм канал: Асад е бил отровен в Москва
Още: Не се научиха: Украински ракети пак поразиха руски морски пехотинци (ВИДЕО)
Вносът от САЩ се е увеличил през зимата в Европа заради мекото време в Азия, което свали цените до около 5 долара за 1 млн. британски термални единици, изравнявайки цената на тръбния газ. Цената в Азия за същото количество беше около 12 долара за година по-рано.
Еврокомисарят по енергетиката Мигел Канете и енергийният министър на САЩ Рик Пери участваха в енергийна конференция в Брюксел заедно с много от ръководителите в сектора.
Вашингтон твърди, че американският втечнен природен газ за Европа е по-надежден от руския, макар да е по-скъп. "Ако само по-евтините доставки са всичко, от което се интересувате, тогава няма да си купите BMW или Mercedes-Benz или един от хубавите автомобили, които излизат от Европейския съюз. Може да купите по-евтино от друго място, но може да не е надеждно и въпросът е същият с руския газ", посочи Пери.
Още: Зеленски подписа закон за правото на уволнение на военнослужещи при смърт или изчезване на роднини
Той изтъкна като пример за това намаляването на доставките на Москва през Украйна през зимите на 2006 г. и 2009 г. (във втория случай и България беше тежко потърпевша, б.р.). "Получаваш това, за което плащаш. Същото е и с руския газ. Ако попитате нашите приятели от Украйна, те може да ви кажат, че наличността и сигурността (на доставките) може да не са налице", каза енергийният министър.
Капацитетът на Европа за внос на втечнен газ се увеличава, каза Канете, давайки за пример проекти в Полша, Германия и Турция. Брюксел обеща да инвестира в тръбопроводи, които да позволят на втечнения газ да потече в повече части на континента.
"Диверсификацията е важна не само за сигурността на доставките, но и за конкуренцията", каза испанският еврокомисар.