Сушата в Европа изглежда най-лошата от най-малко 500 години насам. Това заявиха днес от Европейската комисия, цитирана от ДПА.
"Това, разбира се, е само първа оценка и трябва да го потвърдим с окончателни данни в края на сезона", коментира говорителят на комисията Йоханес Барке, позовавайки се на изследване, публикувано в понеделник.
Почти половината Европа е застрашена от суша според доклад на Съвместния изследователски център на комисията. В него се казва, че към 10 август 47 процента от територията на Европа е достигнала ниво на предупреждение за суша, докато 17 процента от изследваните региони са в пълна тревога, предаде 24 часа. А според нов доклад на Европейската обсерватория заплахата от суша е надвиснала над 64% от територията на Алианса.
Оскъдните дъждове и редица горещи вълни от май нататък повлияха на речните зауствания и водните нива в цяла Европа. Намалените водни обеми също се отразиха неблагоприятно на енергийния сектор както за водноелектрическото производство, така и за охладителните системи на други електроцентрали.
Сушата е намалила значително добивите за реколтата от летни култури, като най-засегнати са царевицата, соята и слънчогледът, споделиха изследователите. Някои култури в ЕС са засегнати по-силно от други, като последните данни показват, че добивите на зърно са с 16% под средните за последните пет години, а добивите от царевица са намалели с 15%. "Почвената влага и растителният стрес са силно засегнати", се съобщава в доклада, като се изброяват над дузина страни, в които опасността от суша нараства, включително Германия, Франция и Великобритания. "Останалата част от Европа, която вече е засегната, поддържа стабилни силно-сухи условия", се казва още в съобщението.
От доклада става ясно, че регионите, където условията се влошават най-много, са тези, които вече са били засегнати от сушата през пролетта на 2022 г. - например Северна Италия, Югоизточна Франция и някои райони в Унгария и Румъния.
Изследователите прогнозират, че до ноември в западния евро-средиземноморски регион вероятно ще има по-топли и по-сухи условия от нормалното. "Последните валежи може да са облекчили условията на суша в някои региони на Европа", добавиха експертите и подчертаха, че в някои райони обаче придружаващите гръмотевични бури са причинили щети, загуби и може да са ограничили благоприятното въздействие на валежите.