Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Еврокомисията обяви спешни мерки за цените на електроенергията, предложи да се свие потреблението на ток

14 септември 2022, 17:57 часа • 1734 прочитания

Европейската комисия предлага спешна намеса на европейските енергийни пазари за справяне с покачванията на цените, като този път става дума не за газовия пазар, а за електроенергията. Това съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас

Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа

Значителна част от мерките засяга ограничаване на търсенето на ток като опит за смекчаване на последиците от сериозно несъответствие между търсенето и предлагането му. Този процес също се дължи в голяма степен на продължаващото използване от Русия на нейните енергийни ресурси като геополитическо оръжие, се казва в официалното съобщение. Като отправна точка ще се използват последните 3 години.

Други стъпки, предложени от Комисията, са за преразпределяне на свръхприходите на енергийния сектор към крайните клиенти, както и за пръв път прилагане на регулиране на цените на електроенергията под себестойността за производството ѝ.

Ето всички предложения:

Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини

Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат

Намаляване на търсенето

За да се фокусира върху часовете с най-скъп ток (когато производството на електроенергия от газ оказва значително влияние върху цената), Комисията предлага задължение за намаляване на потреблението на електроенергия с поне 5% по време на избрани часове с пикови цени.

ОЩЕ: Кои държави от ЕС са "за" и кои са "против" ценовия таван за руския газ

От държавите членки ще се изисква да определят 10% от часовете с най-висока очаквана цена и да намалят търсенето именно през тези пикови часове. Освен това ЕК предлага също държавите членки да се стремят да намалят общото търсене на електроенергия с поне 10% до 31 март 2023 г. Правителствата могат да изберат подходящите мерки за постигане на това, между които финансова компенсация и повишаване на енергийната ефективност.

Изброеното може да постигане и цялостен успокояващ ефект върху пазара.

Още: Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи?

Още: Палят и рушат: Руските пенсионери не спират, телефонните измами работят (ВИДЕО)

"Намаляването на търсенето в пиковите часове ще доведе до намаляване на потреблението на газ с 1,2 милиарда кубични метра през зимата. Повишаването на енергийната ефективност също има ключова роля за изпълнението на ангажиментите ни по Европейския зелен пакт в областта на климата", пишат в съобщението си още от Брюксел.

Комисията също така продължава работата си по подобряване на ликвидността на участниците на пазара, намаляване на цената на газа и реформа в структурата на пазара на електроенергия в дългосрочен план.

Таван за приходите от производители с ниски разходи

ЕК предлага и временна горна граница на приходите за т.нар. инфрамаргинална електроенергия. Тя идва на пазара от производители с технологии с по-ниски разходи (възобновяеми енергийни източници, ядрени централи, тецове на лигнитни въглища). Те вкарват в мрежата електричество на цена под тази, формирана от по-скъпите "маргинални" производители, поради което отчитат изключително високи приходи при сравнително стабилни оперативни разходи.

Границата на пределните приходи е 180 евро/MWh. Това ще позволи на производителите да покрият своите инвестиционни и оперативни разходи без да ограничават инвестициите в нови мощности в съответствие с енергийните и климатични цели за 2030 г. и 2050 г. Приходите над този таван ще се събират от правителствата на държавите-членки, за да се намалят сметките на потребителите.

Държавите членки, търгуващи с електроенергия, се насърчават в дух на солидарност да сключат двустранни договори за споделяне на част от междинните приходи, събрани от държава производител в полза за крайните потребители в държава - членка с ниско производство на електроенергия. Такива споразумения трябва да бъдат сключени до 1 декември 2022 г., когато нетният внос на държава членка на електроенергия от съседна страна е поне 100%.

Вноска от свръхпечалбите 

На трето място, Комисията предлага също така временна солидарна вноска върху извънредните печалби, генерирани от дейности в нефтения, газовия, въгледобивния и нефтопреработвателния сектор, които не попадат в обхвата на определената горна граница на приходите за производителите с подпределни цени. Тази временна по своя характер вноска ще запази инвестиционния стимул за екологичен преход.

Тя ще бъде събирана от държавите членки върху печалбата за 2022 г., ако тя се е увеличила с над 20 % от средната печалба за предходните три години. Приходите ще бъдат събирани от държавите членки и пренасочвани към потребителите на енергия, най-вече уязвими домакинства, тежко засегнати дружества и енергоемки отрасли. Държавите членки могат също така да финансират трансгранични проекти, отговарящи на целите на плана REPowerEU, или да използват част от приходите за цялостно финансиране на мерки за защита на заетостта или насърчаване на инвестициите във възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност.

Като други начини за намеса в правилата на пазара на електроенергия Комисията предлага също така да се разшири наборът от мерки за цените на енергията, който е изготвен в полза на потребителите. Съгласно тези предложения за първи път ще се позволят регулирани цени на електроенергията под себестойността им и ще се разшири обхватът на регулираните цени, така че да бъдат включени и малките и средните предприятия.

Какво сподели председателят на ЕК Урсула Фон дер Лайен по време на годишната си реч за състоянието на ЕС и по какъв начин Комисията ще търси начини за понижаване на цените за европейските потребители и промишленост и за облекчаване на натиска върху пазара, вижте ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес