Страните-членки на ЕС, които не уважават правата на ЛГБТ, трябва да търпят финансови наказания. Това заяви еврокомисарят по въпросите на равенството Хелена Дали.
Пред Politico, тя заяви, че в Механизма за върховенство на правото следва да се обръне внимание и на ценности като равните права за всички, независимо от пол, сексуална ориентация, раса и религия. „Много страни-членки имат едно и също разбиране по темата, а за изключенията, които отказват да споделят общата позиция, трябва да работим и да опитваме да ги убедим”, каза Дали.
Дали говори за идеята да бъдат спирани еврофондове за държави-членки, които не спазват върховенството на правото и закона. Вече има твърда позиция на Полша, че ще наложи вето в Европейския съвет на всякакви мерки за спиране на европари, обвързани с върховенство на правото. Именно Полша пострада от разбирането на Дали за равенство – шест полски града не получиха евросредства по грантове за обединение на общински администрации, защото се обявиха за „свободни зони от ЛГБТ”. Заради това Варшава заплаши да се обърне към Европейския съд.
Вчера, 12 ноември, беше представена специална стратегия за равнопоставеност на лесбийките, гейовете, бисексуалните, транссексуалните, небинарните, интерсексуалните и куиър лица (ЛГБТИК). Тя има четири основни стълба – борба с дискриминацията, особено при възможностите за работа, гарантиране на безопасност, защита на правата на семействата на ЛГБТИК лицата и равнопоставеност на ЛГБТИК. ЕК иска всички страни-членки да представят национален екшън план за борба с дискриминацията на ЛГБТИК.
„Поради различията в националното законодателство между държавите членки е възможно семейните връзки да бъдат невинаги признавани, когато семейства на ЛГБТИК лица преминават вътрешните граници на ЕС. Комисията ще представи законодателна инициатива относно взаимното признаване на родителството и ще проучи евентуални мерки в подкрепа на взаимното признаване на еднополовите партньорства между държавите членки”, пише в трета стъпка от стратегията.
„Въпреки че през последните години в ЕС беше постигнат напредък по отношение на равнопоставеността на ЛГБТИК, дискриминацията срещу ЛГБТИК лицата не изчезва, като 43 % от тях се чувстват дискриминирани. Кризата, свързана с COVID-19, само влоши положението”, заключи ЕК.