Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето кога се чака да се разбере за замърсяване на Черно море от язовир "Каховка"

14 юни 2023, 11:16 часа • 37922 прочитания

"Колегите от Румъния твърдят, че след 10 дни ще излязат първите резултати на водата там и тогава ще бъде установено дали има някакво опасно замърсяване на Черноморието след разрушението на язовирната стена на „Нова Каховка“. Прекаленото говорене по подобни теми, когато няма ясни данни, трупа негативен ефект. Това е в изгода на преки и непреки конкуренти."

Това каза пред БНТ бившият зам.-министър на туризма и президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество Бранимир Ботев.

"Теченията в Черно море са обратно на часовниковата стрелка. Естествено е, че това, което има като замърсяване по бреговете на Украйна, рано или късно ще стигне до нас. Въпросът е до каква степен това замърсяване би могло да се натрупа и да дойде до нашите брегове и също така от какъв характер е замърсяването. Досега това не е ясно и има гадаене", коментира той и изрази опасения, че летният сезон може да бъде заплашен, ако продължат спекулативните изказвания по темата.

След взривяването на Каховската ВЕЦ и разрушаването на бента на язовира "Нова Каховка", довели до залпово изтичане на милиарди куб. метри вода и чудовищни наводнения, река Днепър влачи към Черно море трупове на удавени животни, измряла риба, мазут, дизел, амоняк и всякакви химикали от потопените складове и предприятия - промишлени и аграрни, плюс радиоактивна утайка от дъното на изпразнилия се язовир. "Водата е силно замърсена", казва пред Euronews Bulgaria проф. Иван Русев, директор на най-големия резерват на Черно море в Украйна - Тузловски лимани. Обичайната соленост на Черно море е 17-18%, а сега край украинския бряг е паднала на 4-5%. Проф. Русев посочва, че положението ще се влоши, когато дойде и многото измряла риба. Това повишава риска за Черно море, тъй като през лятото затоплянето на водата благоприятства разпространението на холера и ботулизъм.

"Водата е отнесла огромно количество битови отпадъци от 15 хектара сметища. Въпросът е колко силна е токсичността. Трябва да се направят допълнителни анализи за хербициди и пестициди, за токсични вещества от минерални торове, защото тези вещества могат да причинят мор на риби и други морски организми, обясни Михайло Хорев, бивш зам.-министър на екологията в Украйна.

Oбeзcoлявaнeтo нa Чepнo мope мoжe дa пpeдизвиĸa цъфтeж нa oпacни cиньo-зeлeни вoдopacли, ĸoитo пoтиcĸaт ecтecтвeнaтa флopa нa вoдoeмa.

ОЩЕ: Екоминистърът каза какво е състоянието на Черно море след взрива на украинския язовир

ИНТЕРАКТИВНА КАРТА НА ТЕЧЕНИЯТА В ЧЕРНО МОРЕ ОТ БАН!

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес