Климатът влияе значително върху разпространението на коронавируса. Според една от теориите, това е сезонна инфекция, също каквато е грипът, твърди Виктор Малеев – експерт по борба с опасни заразни болести в Руската академия на науките.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
По време на пресконференция той заяви, че климатът и дори всекидневното състояние на времето може да окаже въздействие върху вируса, предаде РИА Новости.
Коронавирусът е сезонна инфекция, подобно на останалите респираторни заболявания, които са около 200, твърди ученият.
По-голямата част от тях имат сезонен характер, така че е напълно приемлива тезата, че има връзка между климата и разпространението на коронавируса.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Повече от 100 хил. души вече са оздравели от коронавируса
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Интересна е и теорията на вирусологът Томас Пийчман. Пред Deutsche Welle той посочва, че външните условия в северното полукълбо в момента са практически идеални за бързото разпространение на вируса. И най-сериозният фактор в това отношение е температурата.
Дихателните вируси, т.е. тези, които се разпространяват през дихателните пътища, се радват на много благоприятно развитие при хладно време. "Вирусите имат по-голяма стабилност при ниски температури. Това е подобно на храната, която се съхранява най-дълго в хладилника", казва Пийчман.
И колкото по-топло става, толкова по-трудни са условията за много вируси.Коронавирусът е заобиколен от липиден слой, с други думи - слой мазнини. Този слой не е много устойчив на топлина, което означава, че вирусът бързо се разгражда, когато температурите се повишат. Други вируси, като норовирусът, са по-стабилни, защото се състоят главно от протеини и генетичен материал.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
И все пак би било прибързано да се правят такива оптимистични заключения. Ако погледнем към други два смъртоносни члена на семейството на коронавирусите - Тежкия остър респираторен синдром (SARS) и Близкоизточния респираторен синдром (MERS), може да ни помогне да разберем как COVID-19 може да действа в летните горещини.
"Миналите огнища на коронавирус - SARS и MERS - не са показали ясни признаци за сезонност. Избухването на SARS приключи през юли, но не е ясно дали точно заради температурите. Междувременно MERS не показва влияния от сезоните", коментира Томас Болики, директор на Глобалната програма за здравеопазване на Съвета по външни отношения във Вашингтон.
Замирането на SARS през лятото може да се дължи на друг фактор, а не на темпаратурите - влажността на въздуха.
При изкашляне патогените излизат от дихателните пътища и буквално оставят да висят във въздуха. В студени и обикновено сухи зимни дни малките капчици заедно с вирусите плуват във въздуха по-дълго, отколкото когато влажността на въздуха е висока.
Освен това - дори COVID-19 да стане по-малко активен през лятото, това не означава, че той не може да се завърне, ако медиците и учените не установят контролиран начин за борба с него. Рискът в случая е той да се превърне в сезонен вирус без глобални съгласувани публични здравни интервенции, за да се предотврати разпространението му, както стана при свинския грип през 2009 г.
Все пак и с този вирус светът успя да се справи, както и с много други. Важният въпрос е с цената на какви жертви и неудобства.
Може би и сега ще се окаже, че коронавирусът ще приключи с началото на пролетта в северното полукълбо.
Според Световната здравна организация (СЗО) обаче има повече от 20 случая на COVID-19 в Австралия и един случай в Бразилия - в южното полукълбо. А там зимата тепърва предстои.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 24 март"