Европейският съюз завърши закупуването на медицинско оборудване, необходимо на общността за борба с разпространението на коронавируса. Това заяви ръководителят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в интервю за вестник El País, цитирано от БГНЕС.
Още: От днес: Българите и всички от ЕС с нов документ във Великобритания
Още: Следващата голяма руска офанзива в Украйна: Спекулации (ОБЗОР - ВИДЕО)
"В борбата с вируса Испания наистина се нуждае от защитно облекло, като маски или ръкавици. И в тази област имам добри новини", каза тя. „Съвместният търг, който ние организирахме за покупки на материали с 25 страни членки, включително Испания, покри всички наши възникнали нужди, и дори имаме повече материали, отколкото ни е необходимо".
По този начин Испания и други държави от ЕС вече могат да имат достъп до заявеното количество медицинско оборудване и могат да го разпространяват в болници, уточнява председателят на ЕК.
"В икономическата сфера облекчихме правилата за държавните помощи и в момента това ще ни позволи да одобрим мерки на испанското правителство в размер до 20 милиарда евро, които ще бъдат насочени към подкрепа на малкия и средния бизнес и индивидуалните предприемачи", подчерта ръководителят на Европейската комисия.
Още: Силни бури връхлетяха Гърция, затворени са пътищата на Халкидики (ВИДЕА)
Още: Кейт Мидълтън отговори на емоционалните кризи на принц Уилям
Коментирайки личното си отношение към кризата около коронавируса, Фон дер Лайен казва: „Когато видя смелостта, с която испанците устояват на тази ситуация, това ми дава сили да направя същото“. "Моето семейство разбира ситуацията", добавя тя. "Не съм ги виждала от няколко седмици и няма да мога да се върна вкъщи в продължение на много седмици".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
Фон дер Лайен каза още, че седемте ѝ деца са вкъщи със съпруга ѝ и всяка вечер общува с тях по Skype, обсъждайки изминалия ден. „Това ми дава сили да продължа напред“, призна ръководителят на Европейската комисия.