Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС заведе антитръстови дела срещу „Apple“

16 юни 2020, 16:13 часа • 1442 прочитания

Мощният антимонополен орган на Европейския съюз(ЕС) започна поредица от дела срещу „Apple“, включително едно, заведено от Spotify, в което се твърди, че производителят на iPhone използва несправедливо своя магазин за приложения.

Още: Жертви и десетки ранени в Суджа: Русия обвини Украйна, Киев показа ясно откъде идва бомбата (ВИДЕО)

Още: Пъйня, Пъйпа и Капутин: Как се появиха оскърбителните прозвища на Путин в Русия (ВИДЕА)

Европейската комисия започна също задълбочено разследване на Apple Pay на фона на опасения, че бързоразвиващата се и лесна за използване платежна система изключва конкурентите.

Случаите отново поставят „Apple“ в полезрението на ЕС четири години след като Брюксел нареди на базирания в Калифорния гигант да върне 13 милиарда евро (14,7 милиарда щатски долара по текущи ставки) във връзка с антитръстови проблеми.

Последният натиск дойде след като Spotify подаде официална жалба през 2019 г., заради ограничения от „Apple“ за приложения, които не използват платежната й система в нейния App Store. Apple прави намаление с 30 процента за бизнеса, използвайки магазина си, което Spotify казва, че представлява нарушение на правилата за лоялна конкуренция.

Още: Ал Бано: „Поканиха ме в Русия да пея за края на войната - ще бъде най-късно през октомври“

Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)

„Изглежда, че „Apple“ играе ролята на„ вратар “, когато става въпрос за разпространение на приложения и съдържание сред потребителите на популярните устройства на „Apple“, заяви в изявление изпълнителният вицепредседател на ЕС Маргрете Вестагер.

"Имаме нужда от гаранция, че правилата на „Apple“ не нарушават конкуренцията на пазарите, където тя се конкурира с други разработчици на приложения, например със своята услуга за стрийминг на музика Apple Music или с Apple Books", каза тя.

Вестагер откри също широкомащабно сразследване в Apple Pay на фона на подозрения, че компанията е поела водеща роля в процъфтяващ бизнес. Стартиран през 2014 г., Apple Pay позволява на потребителите на iPhone да извършват плащания при купуване на стоки на дребно, като докосват устройствата си до същите терминали, които в момента се използват за кредитни и дебитни карти. Но всяка компания, която иска да използва технологията на iPhone - независимо дали е банка или системата на метрото в Лондон - трябва да премине през Apple Pay срещу такса.

„Apple“ категорично отхвърли обвиненията и нападна своите опоненти.

Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)

Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия

„Разочароващо е, че Европейската комисия отправя неоснователни оплаквания от шепа компании, които просто искат безплатно опериране и не искат да играят по същите правила като всички останали“, каза „Apple“ в изявление.

"Ние не смятаме, че това е правилно - искаме да поддържаме равнопоставени условия, където всеки с решителност и страхотна идея може да успее", добавиха от компанията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес