Страните от ЕС и законодателите започнаха окончателни преговори за постепенното премахване на автомобилите, отделящи емисии на въглероден диоксид, преди пълната им забрана през 2035 г., като се съсредоточиха върху по-строги ограничения до края на това десетилетие.
Преговорите с висок залог между представители на Европейския съвет, който представлява 27-те държави от ЕС, и Европейския парламент трябваше да започнат късно днес и да продължат до постигането на споразумение. Преговорите са в основата на прехода на блока към въглеродно неутрално бъдеще - ключов ангажимент на ръководителя на Комисията Урсула фон дер Лайен. Понастоящем автомобилите представляват 12% от всички емисии на CO2 в 27-членния блок на ЕС, докато транспортът като цяло е отговорен за около една четвърт от тях.
Ще бъде обсъдена и така наречената "поправка Ферари", която ще даде възможност на производителите на луксозни автомобили - тези, които произвеждат по-малко от 10 000 автомобила годишно - да се възползват от стандартите за емисиите на CO2 за още пет години. Някои преговарящи, особено от Комисията, искат това изключение да бъде премахнато.
Консервативните законодатели и Германия не са склонни да приемат някои от целите, опасявайки се от скъпото бреме, което ще се стовари върху автомобилните производители от ЕС, конкуриращи се със световни съперници с по-слаби цели.
Забраната за 2035 г. на всички превозни средства с двигатели с вътрешно горене беше гласувана от Европейския парламент през юни. Той подкрепи предложението на Комисията, представено миналата година, част от амбициозната цел за намаляване на емисиите с 90% до 2035 г. в сравнение с базовата стойност от 2021 г. Около 12% от новите автомобили, продадени в Европейския съюз, са електрически, тъй като потребителите се отказват от моделите, отделящи емисии на C02, в резултат на енергийните разходи и по-екологичните правила за движение.
Докато ЕС се стреми към забрана на продажбата на автомобили с бензинови и дизелови двигатели до 2035 г., Китай - най-големият автомобилен пазар в света - иска до тази година поне половината от всички нови автомобили да бъдат електрически, хибридни или с водородно задвижване.