Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС вече ще санкционира лица и компании от трети страни, готви конфискуване на руски активи

10 октомври 2022, 09:34 часа • 1981 прочитания

Европейският съюз ще получи широки правомощия с най-новия пакет от санкции срещу Русия – той ще му позволи да наказва лица в блока и извън него, които помагат за заобикаляне на ограничителните мерки.

Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун

Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)

Осмият пакет, приет от държавите членки през изминалата седмица, включва правомощия за изготвяне на списъци на "физически или юридически лица, образувания или органи", които улесняват заобикалянето на санкциите на ЕС. Въвеждането на това ново измерение - чрез наказателни мерки, насочени към лица и организации извън юрисдикцията на блока, е значителна промяна в политиката на Съюза.

Мерките биха могли да се прилагат за лица, които например внасят забранени руски стоки в ЕС през трета държава, като прикриват истинския им произход, или които изнасят забранени стоки за Москва. Новият пакет също така може да позволи на блока да санкционира граждани на ЕС, които помагат на други да избегнат ограниченията, пише Bloomberg, цитирайки свои източници.

Вторични санкции

ЕС стигна до заключението, че лица и компании, които заобикалят санкциите му, вероятно допринасят за дестабилизирането на Украйна, и в резултат на това счете за необходимо да въведе мерки, насочени към тях. В миналото блокът критикуваше използването на тези т.нар. вторични санкции - особено от страна на САЩ - тъй като европейските дружества понякога попадаха в капана на мерките.

Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож

Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)

"След като в продължение на години се оплакваше от екстериториалното прилагане на санкции от страна на САЩ, ЕС бавно се движи в същата посока", казва Томаш Влостовски - управляващ партньор на базираната в Брюксел консултантска компания EU Sanctions. "Това приближава ЕС с няколко стъпки към прякото прилагане на санкциите на ЕС спрямо чуждестранни дружества. Въпреки че ЕС възнамерява да наказва чуждестранните компании само когато те помагат на лица от ЕС да нарушават санкциите на ЕС срещу Русия, а не когато чуждестранните компании сами извършват такива забранени транзакции", отбеляза Влостовски.

Малко вероятно е блокът да се доближи до обхвата на някои мерки на САЩ, които изключват санкционираните лица директно от финансовата им система. Вместо това санкционираните извън ЕС могат да се окажат със замразени активи в рамките на блока, а на съответните лица да им бъде забранено да пътуват в ЕС.

Дипломатически натиск

Хората и компаниите, базирани в ЕС, няма да могат да правят бизнес със санкционирано лице или организация извън блока, което добавя елемент на възпиране към мярката.

Досега САЩ се въздържат от широко прилагане на вторични санкции по отношение на ограниченията, насочени към Русия. Вместо това предпочитат да използват дипломатически натиск. ЕС и неговите съюзници обаче са единодушни в мнението си, че прилагането на този тип санкции е от ключово значение.

Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките

Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск

"Ще можем да включваме лица в списъци, ако те заобикалят нашите санкции", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и поясни какво точно има предвид - "ако те купуват стоки в Европейския съюз, пренасят ги в трети страни и след това в Русия".

Като отделен ход за засилване на правомощията си ЕК работи по законодателство, което ще позволи конфискуването на активи, подлежащи на санкции. Съгласно действащите правила активите се замразяват, което води до разходи за управлението им и затруднява използването или разпореждането с тях. Правната възможност за изземване на активи може да отвори вратите за използването им за подпомагане на следвоенното възстановяване на Украйна, пише Bloomberg.

Целта на Комисията е да разшири правомощията на държавите от ЕС за конфискуване на имущество, придобито от престъпна дейност, включително на санкционирани руски физически и юридически лица. Целта е ЕК да разшири списъка с престъпления като пране на пари и корупция, за да включи в него и нарушаването на санкциите на ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес