Европейският съюз удължи санкциите срещу Турция с една година заради незаконнната й дейност в Средиземно море и заплашва да въведе нови ограничителни мерки срещу Анкара. Това се посочва в изявление на Съвета на ЕС, разпространено в Брюксел.
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
„Днес Съветът реши да удължи с една година, до 12 ноември 2021 г., съществуващия режим на ограничителни мерки в отговор на неразрешените дейности на Турция за сондажи в Източното Средиземноморие“, се казва в изявлението. „ЕС си запазва правото да въвежда ограничителни мерки срещу лица или организации, отговорни за или участващи в незаконните сондажи в Източното Средиземноморие.", предава БГНЕС.
Съветът припомня, че в момента в черния списък с турски лица има двама души. Те имат забрана да пътуват до страните от ЕС, а активите им са замразени. Освен това на физически и юридически лица от ЕС е забранено да предоставят средства на лицата в списъка.
Европейският съюз наложи санкции срещу Турция през юли 2019 г. за сондажи в изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Кипър. Освен това ЕС въведе финансови ограничителни мерки срещу Анкара, намалявайки размера на помощта за Турция за 2020 г. (субсидии, предвидени за периода на преговорите за присъединяване към ЕС), и също така прикани Европейската инвестиционна банка да преразгледа своите дейности по кредитиране в тази страна, по-специално по отношение на кредитирането срещу държавно обезпечение.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?
Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица
Големи находища на природен газ бяха открити в морето и в ИИЗ на Кипър. През 2011 г. американската компания „Noble Energy“ откри находището "Афродита", чиито запаси се оценяват на около 140 милиарда кубически метра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като съд блокира решението за анулиране на вота: Бурни реакции в Румъния
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива
Анкара е изпращала кораби до ИИЗ на Кипър многократно, откакто Никозия реши да започне през 2011 г. проучване на газ в кипърския шелф. Турция, която не признава Република Кипър от 1963 г., оспорва границите на своята ИИЗ и заявява, че няма да позволи геоложки проучвания край бреговете на острова без съгласието на кипърската турска общност. Според Анкара турските сондажни кораби, придружени от военни кораби, са в зоната на газовото поле въз основа на лицензи, издадени от Турската република Северен Кипър (TRNC), самопровъзгласена държава, която е официално призната само от Анкара.