Представители на Европейския съюз изразиха съжаление във връзка с решението на Швейцария да прекрати започналите през 2014 г. преговори за разработване на рамково споразумение, регламентиращо техните отношения.
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
„Без този рамков договор осъвременяването на сегашните отношения ще бъде невъзможно”, заявиха от Европейската комисия. Това означава, че ЕС вече няма да признава автоматично регистрацията на лекарствените препарати, прекратяват се и преговорите за допуска на Швейцария на европейския пазар за електроенергия.
Отказът от по-нататъшни преговори с европейския съюз бе обявен вчера от президента Ги Пармелен. Той заяви, че е имал желанието лично да съобщи това на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, но тя не е приела неговото предложение за разговор.
Пармелен е изпратил писмо до Фон дер Лайен, в което подчертава, че Швейцария иска да задълбочава и поддържа отношения с ЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Преговорите за споразумението, което вече беше изработено в общ вид още през 2018 г. и предвиждаше автоматично адаптиране към промените на европейските норми, попаднаха в задънена улица заради противодействието на швейцарските профсъюзи и някои от политическите партии. Швейцария постави под съмнение нормите за предоставяне на държавна помощ, стремеше се да защити размера на високите заплати в страната и да не допуска жители на ЕС до швейцарските социални плащания, пише агенция ДПА.
Според изявление на швейцарското правителство, то е извършило цялостна оценка на резултата от преговорите по споразумението и след като е стигнало до извода, че не са постигнати необходимите условия, е взето решение споразумението да не се подписва, припомня БГНЕС.
Има опасения, че неспазването на рамковата сделка може да разклати отношенията на Швейцария с ЕС в момент, когато повече от половината от целия швейцарски износ отива към блока, който почти отвсякъде заобикаля страната, която е без излаз на море.