Лидерите от ЕС се договориха да бъде поставено началото на общоевропейски пазар за военна продукция, предаде ИТАР-ТАСС. Те предвиждат компаниите производители от страните-членки да имат равен достъп до външните пазари, да бъде активизирано развитието на европейската оръжейна промишленост, включително чрез даването на поръчки на малки и средни предприятия, и да бъде постигната координация между научните изследвания в гражданската и военната област.
Реално обаче не всички в ЕС искат по-тясно сътрудничество. Британският премиер Дейвид Камерън отхвърли плановете на Европейския съюз за създаване на собствени въоръжени сили, пише Агенция "Фокус", позовавайки се на британския The Теlegraph.
Камерън заяви, че НАТО е гърбът на отбраната в Европа и не може да става и дума за подкрепа от негова страна на предложението на баронеса Аштън и Европейската комисия.
„Логично е отделните държави в съюза да си сътрудничат в областта на отбраната, за да се осигури по-голяма сигурност. Но не е редно Европейският съюз да има свои въоръжени сили.”, заяви Камерън.
За сметка на това германският канцлер Ангела Меркел поиска по-тясно сътрудничество между страните от ЕС в областта на отбраната. Френският президент Франсоа Оланд пък призова за конкретни резултати, като спомена изрично разработването на европейски безпилотен самолет. Франсоа Оланд издейства обещание върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън да изготви доклад за подобряване на системата за финансиране на военните операции на съюза в чужбина. Оланд обаче не успя да си осигури каквато и да било финансова помощ за френските военни операции в Африка, в Мали и Централноафриканската република.