Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел обяви, че в сряда (15 ноември) ще представи заедно с Европейската комисия съвместни предложения за 12-и пакет санкции срещу Русия.
Те ще включват ограничения върху руските диаманти, мерки за затягане на тавана на цените на руския петрол (60 долара на барел), други ограничения относно износа, както и мерки срещу заобикалянето на вече наложените санкции.
"Завършваме работата по 12-ия пакет от санкции. Знаете, че санкциите, от една страна, са персонални, а от друга - икономически и секторни", заяви Борел на пресконференция след заседанието на Съвета на ЕС по външни работи, цитиран от "Интерфакс-Украйна".
"Предложението включва нови списъци, нови забрани за износ, сред които за диамантите, действия за затягане на тавана на цените на петрола, борба срещу заобикалянето на закона", каза още той.
Още: Законно е: Петролен милиард за Путин с любезната помощ на ЕК и България
Снимка: Getty Images
Мерки след сагата с "Лукойл"
Центърът за изследване на демокрацията миналата седмица излезе с анализ, чието заключение е, че "Лукойл" не спазва условията на дерогацията за руския петрол. Твърди се, че компанията изнася горивата от руски петрол към трети страни, а ѝ е позволено да го прави само за Украйна.
Данните от анализа сочат, че от март до юли 2023 г. по този начин "Лукойл" е натрупал 1 млрд. евро печалба. От центъра, изготвил анализа, дадоха и конкретни примери за изнесени количества до Нидерландия и за незаконно прехвърляне на друг кораб – чрез заобикаляне на санкциите -, който в крайна сметка се е озовал в САЩ.
Още: 1 млрд. евро за военния ковчег на Путин от България": "Лукойл" на прицел
Европейската комисия обяви, че не разследва България за заобикаляне на санкциите. Премиерът Николай Денков каза, че да се следи това, не е в прерогативите на българското правителство. Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев и председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски обаче подадоха сигнал до прокуратурата заради незаконен износ на руски петрол от "Лукойл".
Миналата седмица евродепутатите обявиха, че са недоволни от спазването на санкциите в ЕС, след като се запознаха с доклада. Те призоваха Еврокомисията да затегне наказателните мерки и да предотврати заобикалянето с по-строги механизми.
Още: ЕП след доклада за "Лукойл": Санкциите срещу Русия не са достатъчно строги
По-рано агенция Bloomberg съобщи, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията, че Европейският съюз обсъжда нови санкции срещу Русия, оценявани на около 5 млрд. евро, включително ограничения върху износа на химикали и технологии.
ЕС наложи предишния си пакет от санкции на Москва - 11-ия - през юни 2023 г.