Новите варианти на коронавируса тревожат Брюксел, както и опасенията за тяхното разпространение в следващите месеци. Именно това ще е основна тема на предстоящата среща на върха на Европейския съюз, съобщава "Евронюз", цитирана от БГНЕС.
Още: Макрон: Путин да спре да лъже (ВИДЕО)
Още: В Русия гори църква след атака с дрон, гасенето на пожара се оказва невъзможно (ВИДЕА, СНИМКИ)
С бавна ваксинационна кампания и допълнителни ограничения върху циркулацията, наложени от някои страни, 27-те държавни и правителствени ръководители ще трябва да проучат решение за ограничаване на пандемията, което гарантира координация на реакциите. Приоритетът е да се ускорят ваксинациите в цяла Европа, написа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в Туитър (Twitter), а това означава ускоряване на процеса на разрешаване и производство на ваксини.
Как? На масата има много предложения, като например увеличаване на производствените обекти чрез насърчаване на фармацевтичните компании да споделят своето ноу-хау с други производствени компании.
Друг вариант е производството да се възложи извън ЕС, например на заводи, разположени в Индия, казват източници от ЕС.
Още: В Кремъл се изплашиха за живота на Путин: Делегация се опита да му поднесе опасен подарък
Още: "Русия се стреми към смърт и разруха": Молдовският президент осъди новите удари по Киев
Но европейските институции изглежда искат да настояват за необходимостта от разработване на ваксини за борба с нововъзникващите варианти на вируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тайните на фараона Рамзес II: Откриха скрити послания върху египетския обелиск в Париж
Още: Съпротивата срещу Путин се втвърдява: СУ-30СМ за 50 млн. долара изгоря в Ростов на Дон (ВИДЕО)
Някои държави-членки като Дания и Белгия настояват за проект за ускоряване на разработването на бъдещи ваксини. Ключът е скоростта на секвениране на вируса, която в Европа все още е много ниска.
В този контекст Европейската агенция за контрол на заболяванията (ECDC) постави на масата договор от 200 милиона евро, който ще бъде използван от държавите-членки за извършване на изследвания и получаване на последователности на вариантите.
Но в допълнение към актуализирането на ваксините, идеята за създаване на мрежа от клинични изпитвания, която не съществува досега, изглежда се налага.
Още: Вбесява мамашите: Руски дядо пуска националния химн и вика „Слава на Украйна!“ (ВИДЕО)
Още: Вигенин и Пенкова с поредна благотворителна инициатива: „Да си различен е привилегия!“
И докато някои държави-членки започват да обмислят отварянето за лятото, други страни търсят допълнителни ограничения, тъй като броят на инфекциите в някои региони остава висок.
За тези, които са зависими от туризма, пробив може да бъде създаването на паспорт за ваксинация в целия ЕС, който да им позволи пътуването това лято. Лидерите ще говорят за това, но въпросът остава деликатен по отношение на аспектите, свързани със сигурността на данните и не само.
"Европейският паспорт може по някакъв начин да даде привилегирован достъп или свободно движение на някои граждани пред други и това е много трудно да се примири със свободното движение в ЕС", обяснява Алберто Алемано, професор по европейско право. "Със сигурност има нужда от по-висока процент на ваксинация, така че сме далеч от момента, в който трябва да започнем да обсъждаме паспорта. Но също така бих казал, че това крие много други рискове. Последиците ще бъдат доста дискриминационни по своята същност, тъй като само някои категории лица могат да са ваксинирани", добави той.