Европейският съюз (ЕС) подготвя шести пакет от санкции срещу Русия заради войната в Украйна. Новите рестрикции ще засегнат петролната промишленост, изтеглянето на повече руски банки от системата за трансакции SWIFT и тези, които са отговорни за дезинформацията. Най-важната руска банка "Сбербанк", която има 37% дял от пазара, също ще бъде изключена от SWIFT.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Очаква се днес, 4 май, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен да представи предложените санкции.
ЕK се надява с постепенното прекратяване на вноса на руски петрол (спиране на купуването му в срок от 6 месеца и отказ от купуване на руски петролни продукти до края на 2022 година) да прекъсне един от най-сигурните парични потоци на Путин за финансиране на войната. Съюзът вече наложи ембарго върху вноса на руски въглища.
Интересен аспект по отношение на руския петрол е материал на Financial Times, според който китайски "независими" рафинерии го купуват при големи отстъпки - около 35 долара за барел. Държавните китайски компании не се замесват, а частните купуват без да обявяват, защото не искат да бъдат ударени от американски санкции. Засечени са поне шест супертанкера, които могат да превозват до 2 млн. барела петрол.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Брюксел планира и до края на 2022 г. да се откаже от две трети от руското синьо гориво (природен газ). Съюзът вече се е свързал с големите производители на газ, които се очаква да предложат алтернативни количества. Проучени били и алтернативни маршрути за доставка на газ за всяка една държава член на съюза.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
В плана на ЕК влиза и замяна на част от природния газ с възобновяеми енергийни източници.
За да станат факт обаче санкциите, те трябва да бъдат одобрени от всички държави-членки. Германия, която до скоро имаше резерви, заяви, че до няколко месеца ще е готова напълно да спре вноса на руски петрол и това няма да се отрази на икономиката ѝ.
Ембаргото обаче няма да бъде подкрепено от Словакия и Унгария, тъй като са твърде зависими от руския внос на петрол. Те заявиха, че са твърде зависими от тези доставки и нямат незабавни алтернативи - главно заради факта, че не могат да разчитат на внос по море.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Словашкият министър на икономиката заяви, че единствената рафинерия в страната - Slovnaft, не може веднага да премине от руски суров петрол към друг вид петрол. Промяната на технологията ще отнеме няколко години, каза той. "Така че със сигурност ще настояваме за освобождаване от санкциите", каза министърът пред репортери.
Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че страната няма да гласува за никакви санкции, "които ще направят невъзможен преноса на природен газ или нефт от Русия до Унгария". "Въпросът е прост - енергийните доставки на Унгария не могат да бъдат застрашени, защото никой не може да очаква от нас да позволим цената на войната (в Украйна) да бъде платена от унгарците. В момента е физически невъзможно Унгария и нейната икономика да функционират без руски петрол", заяви Сиярто по време на посещението си в Казахстан.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан си изгради репутацията на най-близкия съюзник на Путин в ЕС и се стреми към дълбоки дипломатически и икономически връзки с Москва. Орбан задълбочи зависимостта си от руските изкопаеми горива, като отбеляза, че 85% от газа на Унгария и над 60% от петрола ѝ идват от Русия.
ОЩЕ: ЕС с пети пакет санкции срещу Русия, забранява вноса на въглища, дървесина и водка