Европейският съюз обяви извънредна здравна ситуация и предприе действия за изграждане на нова агенция и съвместен план за подготовка за кризи като епидемията от коронавирус, предаде АФП.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Здравната политика е отговорност основно на страните членки на блока, но еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес заяви, че COVID-19 е показал необходимостта от координация. Откакто болестта се появи на Стария континент през март, Европа е регистрирала поне 311 000 смъртни случая и повече от 13 милиона инфекции, а много страни са засегнати от втора вълна. Европейските власти признават, че 27-те държави-членки не са успели да се координират правилно по време на първия пик на инфекциите в началото на годината - позволявайки бързото му разпространение.
"За да сведем до минимум негативното въздействие върху хората и бизнеса, трябва да работим заедно за справяне със заплахите за здравето. Изминалата година ни показа, че фрагментацията прави всички държави-членки уязвими", каза Кириакидес.
„Всички бяхме свидетели на ефектите от некоординираните национални мерки през първите седмици и дори месеци от избухването“, каза тя. „Видяхме и липсата на готовност и подготовка с недостиг на медицинско оборудване, капацитет за тестване, координация и други области. По време на криза, когато сме изправени пред заплахи за здравето, които надхвърлят националните граници, гражданите очакват ЕС да поеме по-активна роля в тяхната защита“.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Има признаци, че - с повторно въведени национални блокировки с различна тежест - втората вълна вече може да е достигнала своята върхова точка и има напредък към ваксина. Но Кириакидес иска Европа да изгради „здравен съюз“, за да засили защитните си сили.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Брюксел планира да създаде нова агенция, еквивалентна на Биомедицинския орган за научни изследвания и развитие (BARDA), който се отчита пред министерството на здравеопазването на САЩ и разполага със значителни ресурси за сътрудничество с лаборатории. Тази нова европейска институция – Институция за реагиране при извънредни здравни ситуации (HERA) - ще бъде обект на официален проект през следващата година, с очакване да заработи през 2023 г., каза Кириакидес.