Страните членки на ЕС приеха да подновят за 5 години разрешението за ползване на хербицида глифозат след двегодишни дебати. Това решение предизвика много остри реакции, защото този химикал е считан за опасен за здравето на хората. Според Борислав Сандов от "Зелените", само един глас не е стигнал, за да бъде наложена забрана.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Решението беше изненадващо и дойде три седмици преди изтичане на настоящия лиценз за ползването му. Разделението на мненията по този въпрос изглеждаше непреодолимо, но решението на Германия наклони везните. Този път 18 страни подкрепиха предложението, срещу 14 – на миналия тур. Това позволи да се достигне прага от 65% от населението на Европа за постигане на квалифицирано мнозинство. Предишният път Берлин гласува с "въздържал се", но сега прие предложението и така предизвика остри реакции между консерваторите и социалдемократите в момент, когато се правят опити за нова управляваща коалиция.
Впоследствие се оказа, че германският министър на земеделието Кристиан Шмид е действал без да се допита до канцлера Ангела Меркел при вземане на решението Германия да подкрепи удължаване на разрешителното за ползване на глифосфат!
В същото време Франция изрази съжаление от взетото решение, а президентът Еманюел Макрон се зарече, че глифозатът ще бъде забранен във Франция най-късно до три години.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Дебатите за това дали този химикал може да бъде използван в Европа или не, бяха много интензивни и се изостриха откакто той бе класифициран като "вероятно канцерогенен" през 2015 година от Международния център за изследвания върху рака към Световната здравна организация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Решението той да остане разрешен в ЕС беше взето на базата на други изследвания на европейските научни агенции Efsa и Echa (за безопасност на храните и химическите вещества), които не го определят като канцерогенен. Хербицидът глифозат се произвежда от американския концерн Monsanto.
Европейската комисия ще вземе решение преди сегашния лиценз за използване на глифозат да изтече на 15 декември.