България представи пред Съвет „Общи въпроси“ на ЕС декларация за необходимостта от ефективно преследване и осъждане на престъпленията от омраза от властите в Северна Македония. Съветът е приел заключенията на българската страна, предаде репортер на БГНЕС.
Темата е част от върховенството на закона и основните свободи, които са ключов критерий за напредък в процеса на присъединяване към Европейския съюз, се подчертава в декларацията.
Българският заместник-министър на външните работи Велислава Петрова изрази сериозно безпокойство от засилващия се брой атаки, мотивирани от омраза и насочени срещу граждани на Северна Македония с българско самосъзнание.
Съвет „Общи въпроси“ е приел заключенията от българска страна.
Много от ключовите инициативи в тази работна програма отразяват също и резултатите от Конференцията за бъдещето на Европа. Съветът одобри Съвместна декларация на Съвета, ЕК и ЕП по законодателните приоритети на ЕС за 2023-2024 г. Предстои лидерите на трите европейски институции да подпишат Съвместната декларация на 15.12.2022 г.
Ходът идва, след като два български културни центъра в Северна Македония бяха нападнати само дни след като България и РСМ се споразумяха да работят за потушаване на напрежението.
През юли беше постигнато споразумение между двете страни, което позволи на Северна Македония да започне процеса за присъединяване към ЕС, след като Скопие се съгласи да въведе промени в конституцията по отношение на промяната в статута на българското малцинство. Но тези промени в конституцията изискват мнозинство от две трети в парламента, което в момента не е възможно, поради което няма напредък в процеса на присъединяване.