Европейският съюз е предупредил развиващите се страни и членовете на Г-20, че Русия предлага евтино зърно, "за да създаде нови зависимости". Това съобщи агенция "Ройтерс" на 3 август, позовавайки се на официално писмо, до което има достъп.
"Докато светът се справя с нарушените доставки и по-високите цени, сега Русия се обръща към уязвимите страни с двустранни предложения за доставки на зърно на по-ниски цени, като се преструва, че решава проблем, който сама е създала", се казва в писмото на главния дипломат на ЕС Жозеп Борел.
"Това е цинична политика на умишлено използване на храната като оръжие за създаване на нови зависимости чрез изостряне на икономическата уязвимост и глобалната продоволствена несигурност", добавя ръководителят на външната политика на блока, цитиран от "Ройтерс".
Още: Убеди ли Ердоган Путин да се върне в зърнената сделка
Бъдещето на зърнената сделка
Русия прекрати едностранно Черноморската зърнена инициатива на 17 юли. Сделката, сключена с посредничеството на Турция и ООН през юли 2022 г., позволи на Украйна да изнася зърното си в условията на пълномащабна руска инвазия.
Още: Песков даде сигнал за зърнената сделка, пак спряха пътуването по Кримския мост
Износът на зърно от Украйна е жизненоважен за световното снабдяване с храни. Преди пълномащабната инвазия Украйна беше петият по големина износител на пшеница в света. По данни на ООН - споразумението за износ на зърно е позволявало през украинските пристанища да бъдат изнесени близо 33 млн. метрични тона храни, докато е било в сила.
Скоро след оттеглянето си от сделката Русия засили ударите си срещу селскостопанската инфраструктура на Украйна, пристанищата и зърнените складове в южната част на страната.
Още: Русия пак атакува пристанище на Дунав, в Румъния заснеха пожара (ВИДЕА)
Разпадането на сделката за зърното и последвалите нападения доведоха до повишаване на цените на пшеницата и предизвикаха опасения за продоволствената сигурност в световен мащаб, особено в Глобалния Юг.
По време на срещата на високо равнище Африка-Русия в Санкт Петербург на 27-28 юли руският диктатор Владимир Путин заяви, че страната му е готова да замени украинския износ за Африка както под формата на безвъзмездна помощ, така и на търговска основа.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш коментира, че "шепа дарения за някои страни" няма да смекчат последиците от провала на сделката за зърно.
Още: Украйна и Хърватия уреждат износ на зърно през Адриатическо море