Европейската комисия даде на Унгария два месеца да промени закона за гражданските организации, финансирани от чужбина, или Будапеща ще получи големи глоби.
Още: Съдбата на окупираните украински земи: Твърди изявления и гръмки слухове
Още: Осъдиха задочно на 6 г. затвор главния редактор на „Новая газета Европа“ Кирил Мартинов
Законът, въведен през 2017 г., изисква НПО, които получават дарения от чужбина над определена сума, да ги регистрират пред унгарските власти. Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу Унгария в четвъртък заради спорен закон, изискващ неправителствени организации (НПО), финансирани от чужбина, да разкриват своите донори пред властите или да бъдат глобени, съобщи ДПА.
Унгария предизвика гнева на Брюксел през последните години заради потискането на критиките към управляващата партия Фидес и свиването на пространството за гражданско общество.
Какво ще прави ЕС по-нататък?
Още: Депресия, треперещи ръце и припадъци: Защо се пази в тайна здравето на канцлерите на Германия?
Комисията изпрати официално уведомително писмо до правителството на премиера Виктор Орбан. Този ход е част от процедурата за ЕС, използвана, когато държавите-членки са обвинени в нарушаване на законодателството на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Милиони деца в Германия страдат от пристрастени родители: Причините
Още: По подозрения в тероризъм: Арестуваха 14 души в Нидерландия
"Организациите на гражданското общество са незаменима част от нашите демокрации. Ние трябва да ги подкрепяме, а не да се борим с тях", заяви Вера Йоурова, заместник-председател на Европейската комисия, в четвъртък.
Писмото отразява решението на съда на ЕС с аргумента, че законът за неправителствените организации „заплашва ролята на гражданското общество като независим участник“, като същевременно създава „климат на недоверие към тях, както и ограничава личния живот на донорите“.
Ако Будапеща не реагира в рамките на два месеца, Комисията може да поиска Европейският съд да наложи финансови глоби.
Още: Българска делегация на погребението на папа Франциск, ето кой ще я води
Още: Тагарев: Папа Франциск е допринесъл за връщането на отвлечени деца в Украйна
Какъв е законът?
Прието през 2017 г., така нареченото „правило за прозрачност“ изисква НПО с дарения от чужбина над определена сума да бъдат публично обозначени като финансирани от чужбина. Нарушителите могат да бъдат принудени да затворят.
Критиците на десния премиер на Унгария Виктор Орбан казват, че законът е приспособен да атакува американския милиардер Джордж Сорос, роден в Унгария бизнесмен, който финансира каузи, които подкрепят демокрацията и правата на човека в световен мащаб.
Орбан многократно е обвинявал организации, финансирани от Сорос, в политическо вмешателство.
През юни 2020 г. Европейският съд (ЕС) постанови, че законът е незаконен.
"Ограниченията на Унгария за финансиране на граждански организации от лица, установени извън тази държава-членка, не са в съответствие със законодателството на Съюза", се казва в декларация от базирания в Люксембург съд.
Съдът постанови, че законът нарушава правилата на ЕС за свободно движение на капитали, заедно с правата за защита на данните и свободата на сдружаване.