Европейският съюз обяви съгласието на управляващите и опозиционните партии на Грузия да подпишат споразумение, предложено от Брюксел за преодоляване на вътрешнополитическата криза в тази страна. Това обяви сам в Туитър председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от БГНЕС.
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
"Споразумение в Грузия. Поздравления за политическите лидери, подписали споразумение за преодоляване на настоящата криза", написа той. През март посредническата мисия на специалния представител на ръководителя на Европейския съвет Кристиан Даниелсън, на когото Мишел преди това беше възложил да постигне споразумение от грузинските политически партии, завърши неуспешно, съобщава ТАСС.
В неделя, 18 април, Мишел предложи нов документ на опозиционните партии в Грузия. Според неговото предложение, ако управляващата партия „Грузинска мечта - Демократична Грузия“ спечели по-малко от 43% на предстоящите местни избори през есента, предсрочните парламентарни избори ще бъдат насрочени за 2022 г. Новият проект на споразумение също така предвижда обявяване на амнистия за всички лица, замесени в делото за безредици по време на митинга през юни 2019 г. Затвореният депутат, ръководител на опозиционната партия "Обединено национално движение" Ника Мелия, също попада под амнистията. В документа се споменава и освобождаването на привърженика на опозицията Джорджи Руруа, който беше задържан през ноември 2019 г. за незаконно носене на огнестрелно оръжие.
Политическата криза продължава в Грузия от шест месеца. През ноември миналата година опозицията отказа да признае резултатите от есенните парламентарни избори, обвинявайки властите във фалшифициране на резултатите от гласуването. Досега повечето противници на властите отказват да работят в новия парламент.
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана